Dy liderat botëror Boris Johnson dhe Joe Biden takohen në Shtëpinë e Bardhë

Boris Johnson dhe Joe Biden po zhvillojnë bisedime në Shtëpinë e Bardhë në Uashington DC pasi morën pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork më herët.

Kryeministri britanik dhe presidenti amerikan pritet të flasin për larmishmëri temash, të tilla si ndryshimi i klimës dhe marrëveshja e fundit e nëndetëseve me Australinë.

Përpara takimit, një zëdhënës i numrit 10 tha gjithashtu se kryeministri "do të lavdërojë gjendjen fantastike të marrëdhënieve Britani-SHBA".

Johnson e nisi vzitën e tij me nënkryetaren Kamala Harris.

Gjatë një paraqitjeje të përbashkët, ai u tha gazetarëve se kishte "përparim të vërtetë" në negociatat e marrëveshjes tregtare pas Brexit midis dy vendeve.

Të martën, Boris Johnson minimizoi shanset për të siguruar një marrëveshje tregtare me SHBA para zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rusia lavdëron përpjekjet e talebanëve për të stabilizuar Afganistanin, paralajmëron për terrorizmin