Dy vatra zjarri në Troshan dhe Zejmen të Lezhës, shkrumbohen 60 hektarë sipërfaqe me ullinj e pemëtari

 

Dy vatra zjarri janë aktive në Lezhë. Report TV mëson se flakët kanë përfshirë një zonë pyjore në fshatin Zejmen dhe në një zonë në fshatin Troshan.

Në Troshan deri më tani mësohet se janë shkrumbuar mbi 50 hektarë me ullinj e pemëtari. Zjarri ka rënë rreth orës 14:00 dhe vijon të jetë aktiv, ndërsa për fikjen e tij krahas zjarrfikësve u angazhuan dhe banor të zonës, duke shmangur rrezikun për banesat. Demet e shkaktuara për fermerët në këtë fshat janë mjaft të mëdha.

Në fshatin Zejmen deri më tani nga flakët janë djegur rreth 10 hektarë me ullinj dhe vreshtari. Dy zjarrfikëse po punojnë për shuarjen e flakëve.


Lajmi kryesor:

Pas 10 orësh, vihen nën kontroll flakët në Krastë, shuhen në Lezhë! Në total digjen 160 hektarë pyje! Zjarrëfikësve iu bashkohet edhe deputeti socialist


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Mbytet anija me emigrantë afër ishullit grek, rreth 50 të zhdukur

Mbytet anija me emigrantë afër ishullit grek, rreth 50 të zhdukur