Dy vite nga shembja e Teatrit Kombëtar, Basha: Mbetet plagë e hapur në zemër të Tiranës! Drejtësia të shkojë deri në fund, të dalin para përgjegjësisë ata që sulmuan kulturën

Dy vite nga shembja e Teatrit Kombëtar, Basha: Mbetet plagë e hapur në zemër të Tiranës! Drejtësia të shkojë deri në fund, të dalin para përgjegjësisë ata që sulmuan kulturën

Teatri Kombëtar që u shemb më 17 maj 2020

Ish kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar për Teatrin Kombëtar që u shemb dy vite më parë, duke thënë se mbetet një plagë e hapur në zemër të Tiranës. Me anë të një shkrimi në Facebook, Basha sulmon qeverinë duke thënë se e shembën pa asnjë arsye. Sipas tij, sheshi është vijë ndarëse mes atyre që duan Shqipërinë demokratike dhe pjesës tjetër që shkatërron një nga institucionet më të shtrenjta të kombit.

“Prej dy vitesh teatri është një plagë e hapur në zemër të Tiranës. Një plagë që sëmbon prej mosarsyeve që e shkaktuan atë dhe që janë të njëjtat me ato që e kanë mbajtur peng vendin këto 9 vite: arroganca, korrupsioni, klientelizmi, paratë e krimit dhe armiqësia e verbër ndaj trashëgimisë kulturore.

Sot ai shesh, i zhveshur dhunshëm nga historia e tij, është një tjetër vijë ndarëse midis qytetarëve që duan një Shqipëri demokratike dhe një pakice që shkatërron, plaçkit, uzurpon një nga institucionet më të shenjta të kombit”, shkruan Basha.

Shembja e Teatrit Kombëtar solli një sërë protestash dhe përplasje mes policisë dhe aktivistëve për mbrojtjen e Teatrit, në krah të të cilëve doli edhe opozita. Për këtë Basha thotë se opozita nuk u pajtua me marrëzinë e regjimit që dialogun e kryen me fadroma dhe përmend vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e ndërtimit të teatrit të ri dhe shfuqizimin e vendimin për kalimin e pronësisë nga Ministria e Kulturës drejt Bashkisë Tiranë. Basha kërkon që drejtësia të shkojë deri në fund dhe të dalë para përgjegjësisë kushdo që sulmoi kulturën.

“Mirënjohje të thellë për artistët, qytetarët dhe qëndrestarët që nuk u pajtuan kurrë me marrëzinë e një regjimi që dialogun e kryen me fadroma dhe dhunë shtetërore. Gjykata Kushtetuese provoi se beteja në mbrojtje të Teatrit Kombëtar ishte e drejtë dhe tani është koha që drejtësia të shkojë deri në fund, duke nxjerrë përpara përgjegjësive ata që barbarisht sulmuan kulturën, qytetarinë dhe trashëgiminë tonë të përbashkët. #atykuishteatysiçishte”, shkruan Basha.

 


Lajmi kryesor:

2 vjet nga shembja e Teatrit Kombëtar! Basha: Plagë e hapur! Meta: Artistët u tradhtuan nga opozita! Kryemadhi: Bashkëpunim Luli-Edi&Co! Reagon Veliaj: Ju dënoi gjykata për shpifje


A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

'Miqësitë ju duken më të rëndësishme se dashuria, bëni përjashtime...' horoskopi për ditën e sotme