Dyshohet vërtetësia e një kapeleje të presidentit Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

Do ta heqë muzeu kapelën e presidentit amerikan, Abraham Lincoln?

Ku sipas testeve të fundit të ADN-së rivënë në pikëpyetje vërtetësinë e një aksesori që mendohej deri tani se ishte përdorur nga një prej presidentëve më të famshëm amerikanë.

Kapelja në fjalë është e një forme klasike me ngjyrë kafe, me lëkurë kastori e ruajtur në ‘’Abraham Lincoln Presidential Library and Museum’’, muzeu dedikuar politikanit të shquar në qytetin Springfield në jug të Çikagos.

Gjithashtu muzeu ka besuar prej shumë vitesh se kapelja ishte përdorur nga presidenti i XVI i SHBA-së, i njohur për kontributin në dhënien fund të skllavërisë dhe luftës civile.

Presidenti Abraham Lincoln shquhej gjithashtu edhe për një sens të së bukurës dhe estetikes.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lleshaj: Zgjohuni! 4 qarqet me risk për kanabisin, i zbulojmë me helikopterët tanë! Mos bini viktimë e debatit për legalizimin për arsye mjekësore