E dinit? Pse dritaret e avionit janë aq të vogla?

E dinit? Pse dritaret e avionit janë aq të vogla?

Foto ilustruese

Besoj se shumica prej jush ka udhëtuar në avion dhe për ata që kanë fluturuar për herë të parë mund t’i ketë vënë re dritaret që janë në përmasa të vogla. Arsyen e keni menduar ndonjëherë? Ndoshta jo, por për këtë ka një shpjegim.

E gjitha lindi si një lojë në Tik Tok dhe ish- pilot i Boeing 747 , Harrison Murray ka zgjedhur që t’i japë fund kësaj dileme. Ai ka sqaruar se dritarja e avionit është e përbërë nga 2 shtresa jo më shumë se 3 kg akriliku, nëpërmjet të cilave ka një hapësirë mes njëra tjetrën.

Kjo në dukje është e parëndësishme, mirëpo luan një rol thelbësor. Murray është shprehur se kjo hapësirë lejon balancimin e presionit të ajrit, si dhe parandalimin e mjegullimit ose ngrirjes së dritares.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Meta: Atje ku fle kam vënë parullën ‘forcë e parë forcë e paparë!’

Meta: Atje ku fle kam vënë parullën ‘forcë e parë forcë e paparë!’