Braçe jep alarmin: Kemi 65 mijë lopë më pak, se në vitin 2018! Duhet prodhuar në vend!

Braçe jep alarmin: Kemi 65 mijë lopë më pak, se në vitin 2018! Duhet prodhuar në vend!

Deputeti i PS-së, Erion Braçe

Deputeti socialist, Erion Braçe njihet për reagimet e tij ku shpesh merr 'rolin e opozitarit' dhe kritikon, aq më tepër në fushën e bujqësisë e blegtorisë. Kësaj radhe në një postim në Facebook, Braçe ka dhënë alarmin se krahasuar me vitin 2018 kemi 65 mijë lopë, 250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak. Kjo do të ishte ekuivalenti i 131 mijë ton më pak që prej 31 dhjetorit të vitit 2018. Një humbje mjaft e madhe për vendin tonë.

Deputeti vijon shkrimin e tij duke thënë se për këto shifra kishte paralajmëruar edhe më parë, duke thënë se duhet prodhuar në këtë vend.

 “65 mijë lopë më pak nga 31 dhjetori 2018.

250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak nga dhjetori 2018.

131 mijë ton qumësht më pak nga 31 dhjetori 2018.

INSTAT ka publikuar të dhënat e blegtorisë për vitin 2021.

Shikoni, e urrej te them “JU PATA THENE”;

Por rezulton e provuar gjithçka, madje këtë herë me të dhëna nga vetë Ministria e Bujqësisë.

Ne nentor 2018, kur ndryshoi TVSH për bujqësinë, ju thashe e ne fund edhe ika nga Komisioni i Ekonomisë, ne Kuvend per tre ore me radhe u mundova te bindja per ta ndaluar PASOJEN, kete qe e keni me lart ne shifra!

Nuk dëgjoi kush!

Po tani? Do vijoni me “e fryn Erioni se nuk eshte keshtu situata”?

A ka vlerë fjala në këtë vend?

Nëse ka, ndryshoni TVSH për bujqësinë që të mos humbasim akoma më bagëti, akoma në ushqim.

Duhet prodhuar ne vend, duhet bere tani”, shkruan ai.

Statistikat e publikuara nga INSTAT, të bashkëngjitura në shkrimin e Braçes në Facebook

G.MO/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LORA: 28/06/2022 09:39

  Shifrat e INSTAT ulerijne per reflektim te thelle nga qeverisja e bujqesise dhe blegtorise. Erjon Brace ka te drejte,ne deklarimet e tij frekuente, per kete shqetesim madhor.

  Përgjigju
 • armiri: 28/06/2022 01:02

  KE TE DREJTE O BRACE,,,KETA PO E SHKATARROJNE BUJQESINE,,,BUJQESIA DO NAFTE TE LIRE,,,DHE PLEHRA TE LIRA,,,PO ASHTU DO UJE ,,,do mjete traktore,,,,DHE TREGJE TE SIGURTA NE QYTETE...

  Përgjigju
 • Shyqo: 28/06/2022 00:17

  Po Lopet e Doshit dhe te Luces nuk i ke numeru ti o Mistrec??? Ato e nxjerrin me te paster se Kolumbia "qumshtin"... apo ajo baxhua e Durrsit te Hasaneve. PD iku per lesh por kjo PS u kthye ne nje lavire po me me yll ne balle madje!

  Përgjigju
 • Ben Ahmetaj!: 27/06/2022 22:05

  E mban mend sa vendime ke firmos: Ne mungese dhe porosi te Edi RAMA?! qe sle toke shteterore dhe struktura institucionesh qe prishen pas 60 vitesh? Ministria e Bredshme!!!

  Përgjigju
 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 27/06/2022 21:21

  Po sepse kryeminister kemi nje mesues vizatimi

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik