E ‘fshehur’ mes gjelbërimit dhe natyrës krijohet ura më e gjatë në botë në Portugali

Ura “516 metra” në Portugali

PORTUGALI- E “fshehur” midis gjelbërimit, pemëve dhe natyrës, ura më e gjatë për këmbësorët dhe atraksioni më i ri turistik është krijuar në veri të Portugalisë.

Ura “516 metra”, është e vendosur në një pozicion piktoresk mbi lumin Paiva dhe është e mbrojtur nga Unesco.

Ura nuk është vetëm një atraksion turistik por edhe një përvojë e bukur për qytetarët të cilët provojnë të ecin mbi të.

“Unë kisha frikë, por ia vlejti. Ishte e jashtëzakonshme, një përvojë unike që falë adrenalinë.”, tha qytetari i parë i cili shkeli mbi këtë urë.

"Unë jetoj këtu dhe kur kam dëgjuar për projektin nuk e kam besuar. Sot jam shumë krenar që jam këtu.... është përvojë unike”, shtoi një ndër qytetarët të cilët banojnë pranë zonës ku është ndërtuar ura.

Punimet për urën më të gjatë në botë zgjatën për 2 vjet.

Ky atraksion turistik është fuqizim dhe një mundësi për qytetarët e zonës, të rimëkëmben nga “goditja” e pandemisë së COVID-19.

J.GJ.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ditë acari në vend, a i përballoni dot kostot e ngrohjes?×

Lajmi i fundit

John

Luiza Gega nis mbarë 2022! ‘Rrëmben’ vendin e dytë në turneun e Mançesterit në garën e 3000 metrave, i siguron kuqezive biletën për në botëror