POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Refuzimi i Cakajt/ Meta: Integriteti i Kosovës, i padiskutueshëm. Rama: Presidenti mbron Kosovën nga një shqiptar

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish për refuzimin e kandidaturës së Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë. Për Metën, pavarësia dhe integriteti i Kosovës janë të padiskutueshme përsa kohë që drejton Shqipërinë si President.

“Pavarësia, integriteti territorial i #Kosovës dhe vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë @CIJ_ICJ janë të #padiskutueshme për Republikën e #Shqipërisë deri në sekondën e fundit si #President i vendit tim.”-shkruan Meta në rrjetet sociale.

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Metës dhe thotë se presidenti mund ta shkelë kushtetutën për rastin e Cakajt dhe të merret me fjalë për të njësoj sikur të ishte Dëshmitari X.

“Që Presidenti ynë të shkelë Kushtetutën, godasë qeverinë, nëpërkëmbë një djalë të ri e të paktën 1000 herë më të ditur se ai, duke u marrë paturpësisht me fjalë si të ishte Dëshmitari X...Oh çfarë marre! IM me qyqarët e kadrinjtë mbrojnë Kosovën nga një shqiptar i Kosovës.”-shkruan Rama në rrjetet sociale.

Reagimi i Metës vjen pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili, menjëherë pas refuzimit të kandidaturës së Gent Cakajt nga Presidenca e quajti veprimin të turpshëm dhe të rrezikshëm. (Lexo këtu).  Për këtë cështje kanë nisur reagimet edhe nga Kosova, ku ish-ministrja e Jashtme, Edita Tahiri u rreshtua krah Metës. (Lexo këtu). 

Ditën e sotme, presidenti Ilir Meta Meta refuzoi të dekretojë Gent Cakajn si ministër të Jashtëm. Meta nuk ka dekretuar as shkarkimin e Ditmir Bushatit i cili do vijojë të qëndrojë në detyrë deri në zgjidhjen e ngërçit presidencë-qeveri. (Lexo këtu).

/r.k.
Komento

Komente

 • Alex: 10/01/2019 20:11

  Kelyshet e Sorrosit jane quar per te ndare Kosoven, pasi nuk po len gje pa vjedhur ne Shqiperi.

  Përgjigju
 • Honglateri: 10/01/2019 16:33

  Ministri i Jashtem nuk u dekretua sepse nuk shkoi me bllok ne dore

  Përgjigju
 • loran shehu: 10/01/2019 15:55

  hallall o Ilir Meta

  Përgjigju
 • Tini: 10/01/2019 15:53

  Po qeke burr ti ere.

  Përgjigju