POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Refuzimi i Cakajt/ Ish-ministrja e Jashtme e Kosovës: Vendim kombëtar. Rama: U bashkove me qyqarët që përshëndesin Metën

Pas refuzimit që presidenti Ilir Meta i bëri kandidaturës së Gent Cakajt për ministër të jashtëm të Shqipërisë, ka reaguar edhe ish-ministrja e Jashtme e Kosovës, Edita Tahiri. Tahiri përshëndet vendimin dhe thekson se Cakaj ishte pro prekjes së kufijve të Kosovës. Ish-ministrja e Jashtme e Kosovës thotë se Gent Cakaj u nominua me djallëzi nga kryeministri Edi Rama. 

“E pershendes vendimin kombetar dhe vizionar te Presidentit te Shqiperise ne mbrojtje te kufijve te Kosoves. Ai sot nuk dekretoi nje kandidate per minister te jashtem qe ishte pro prekjes se kufijve, te nominuar qellimshem dhe me djallezi nga kryeministri Rama.“-shkruan Tahiri në rrjetet sociale. Reagimi i Edita Tahirit vjen pas rolit që ajo ka patur si kryenegociatore në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Reagimit të Tahirit iu përgjigj në kohë rrufe kryeministri Edi Rama. Rama thotë se ish-ministrja kosovare u bashkua me qyqarët që përshëndesin vendimin e presidentit, që Rama e quan “Vizionari I.M”. kryeministri thotë se është llum dhe terr që vizionarët japin si “dashuri” për kombin.

“Ah edhe Edita Tahiri, bashkuar me ca qyqarë që salutojnë vendimin e vizionarit IM! Ah çfarë llumi mllefi e terri që "vizionarët"e kësaj kategorie e jashtëqesin si lumë dashurie për kombin! Genti e dashur Edita i meriton sulmet tuaja aq sa këta "vizionarë" emrin njeri! Po ti xhan?”-shkruan Rama në rrjetet sociale.

Ditën e sotme, presidenti Ilir Meta Meta refuzoi të dekretojë Gent Cakajn si ministër të Jashtëm. Meta nuk ka dekretuar as shkarkimin e Ditmir Bushatit i cili do vijojë të qëndrojë në detyrë deri në zgjidhjen e ngërçit presidencë-qeveri. (Lexo këtu) Për këtë refuzim ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama, që e ka quajtur një veprim të rrezikshëm dhe anti-kushtetues nga presidenti. (Lexo këtu)

/r.k.
Komento

Komente

 • Liku: 10/01/2019 16:44

  Edita eshte ne mendimin e saj. Kurse Rama te ket turp qe shkruan per Presidentin IM. Sado te lodhesh,kurr nuk do kapesh shkallet e pjekurine politike te Ilir Metes mor qyqar. Vizionar apo jo eshte lideri i te majtes me jetegjati ne politike. Djali i Kristaqit nuk mund ta dashuroje token e Arbrit.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 10/01/2019 16:37

  Vizioni nuk vjen pa bllok ne dore o Tahirr e xhevahire te Kombit

  Përgjigju
 • Realist: 10/01/2019 15:36

  Rama Qyqar je ti dhe mos bëj si debil të thuash Qyqar për ata që nuk mendojn njësoj si ty.

  Përgjigju
  • @analist leshi: 10/01/2019 20:25

   AnaL ist Leshi dukesh që nga emri që ke se cfar Anali je, sa për derdimen injorant dhe idiot je ti që ushqehesh duke mbrojtur politikën pacavure dhe llum që ka Shqipëria. Un nuk mbrojta Metën, thjesht thash që Qyqar është Rama që mendon se cdo njeri duhet të mendoj si ai. Ik plehrë ha bukë në administratën shtetërore se aq vlen.

  • analist leshi: 10/01/2019 15:56

   realist leshi po te mendosh si fqinjet tane ashtu do thuash more derdimen.ky kukulla thjesht vendos firmen dhe nuk ka te drejt kushtetuese te reagoj more injoranter qe e doni kushtetuten si bllokun tuaj te dores te shkruani dhe fshini cfare te doni juve.like floriri merr urdhra qe ne darke se cfare do bej.po shtrengohet laku