E injoruan në takimin e OSBE-së, ministri i Jashtëm rus: Blinken e Borrell janë frikacakë

E injoruan në takimin e OSBE-së, ministri i Jashtëm rus: Blinken e Borrell janë frikacakë

Sergei Lavrov

Konferenca e ministrave të Jashtëm të OSBE-së, të enjten e 30 nëntorit, në Shkup, nuk është zhvilluar si zakonisht.

Pjesëmarrësi më i diferencuar nga homologët e tij, në konferencë, ka qënë ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Mospërfillja nga homologët e tij, ka acaruar Lavrovin duke bërë që ky i fundit të përdorë një retorikë që tregoi qartë inferioritetin e tij në takim.

Gjatë një deklarate për mediat, ministri rus i quajti frikacakë ata që refuzuan të bisedojnë me të, përfshirë Sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinkenin e Amerikës dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrellin.

“Ata me gjatë besojnë se duke vepruar kështu e potencojnë qëllimin e tyre për ta izoluar Rusisë, por unë besoj se ky është një akt qyqari. Ata kanë frikë nga një ballafaqim i ndershëm dhe i bazuar në fakte”, ka thënë kryediplomati rus.

Raportohet se Blinken është larguar nga Maqedonia e Veriut para se të vinte Lavrov, duke shmangur kështu përballjen me diplomatin rus.

Po ashtu, ministrat e Jashtëm të Baltikut, Polonisë dhe Ukrainës kanë refuzuar të shkojnë në Shkup, për shkak të pranisë së Lavrovit.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku