E mbijetuara e Holokaustit përballet me ministren e brendshme britanike: Nazistët përdorën të njëjtën gjuhë urrejtjeje për të bërë propagandë, kjo pati pasoja

E mbijetuara e Holokaustit përballet me ministren e brendshme britanike: Nazistët përdorën të njëjtën gjuhë urrejtjeje për të bërë propagandë, kjo pati pasoja

Suella Braverman

Videoja e një të mbijetuare të Holokaustit, e cila është përballur me ministren e brendshme britanike Suella Braverman është bërë virale kudo. Personi në fjalë, 83 vjeç, tha se për një kohë të gjatë kishte dëgjuar gjuhën e përdorur nga shumë politikanë për të demonizuar grupe të caktuara në këtë vend.

“Në vitin 1943, u detyrova të largohesha nga vendlindja ime në Belgjikë dhe kalova nëpër Europën e shkatërruar nga lufta dhe dete të rrezikshme derisa më në fund arrita të vij në MB në vitin 1947. Kur ju dëgjoj duke përdorur fjalë kundër refugjatëve si ‘grumbull insektesh’ dhe një ‘pushtim’, më kujtohet gjuha e përdorur për të justifikuar vrasjen e familjes sime dhe miliona të tjerëve. Pse e përdorni këtë lloj gjuhe?”, tha Salter.

Braverman e falënderoi atë për pyetjen dhe tha se ajo kishte një simpati për migrantët, duke theksuar se prindërit e saj nuk kishin lindur në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, ajo pohoi se imigrimi i paligjshëm ishte një problem i madh. E moshuara ka reaguar gjithashtu edhe pas deklaratë së saj e cila është parë mbi 5 milionë herë duke thënë se ishte e nevojshme një deklaratë e tillë për shkak të përafrimit të ditës së përkujtimit të Holokaustit.

“Si një fëmijë i mbijetuar i Holokaustit, më duhej të flisja. Më lejoni t’ju them pse. Javën e ardhshme, më 27 janar, ne përkujtojmë një nga mizoritë më të këqija të kryera në historinë njerëzore.Tema e Ditës së Përkujtimit të Holokaustit të këtij viti është “njerëzit e zakonshëm”. Këto akte të tmerrshme u kryen nga një grup njerëzish të thjeshtë kundër një tjetri,” tha ajo. Metoda e përdorur nga nazistët për t'i kthyer njerëzit e zakonshëm, të cilët shkonin në shtëpi çdo natë tek gratë dhe fëmijët e tyre, në përbindësha të aftë për të marshuar miliona hebrenj dhe minoritete të tjera – njerëz si ata – në dhomat e gazit. Është ajo që u mundësoi ushtarëve të zakonshëm të ktheheshin te gratë dhe fëmijët e tyre, të kënaqur që po mbronin vendin e tyre nga problemet sociale të shkaktuara nga njerëz që qeveria e tyre i kishte bindur se ishin më pak se njerëz.Unë jam një mësuese, jo një aktiviste politik. Unë flas për përvojat e familjes sime gjatë Holokaustit për t'i kujtuar botës se sa lehtë propaganda dhe fjalët e ndarjes mund të krijojnë një urrejtje të tillë që njerëzit e zakonshëm mund t'i drejtohen më pas fqinjëve të tyre.Pra, kur dëgjoj llojin e retorikës që përdoret nga politikanët tanë kundër emigrantëve të dëshpëruar që përpiqen të bëjnë rrugën e tyre drejt sigurisë këtu, sepse ata e shohin MB si një vend mikpritës për ta për t'u vendosur dhe për të rritur fëmijët e tyre, jam e shqetësuar se sa shpejt ne kanë harruar mësimet e së shkuarës", foli ajo ndaj ligjeve të emigrimit/ The guardian

F.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • GOLI: 20/01/2023 13:31

    E ORE Ç'NA QĒNKA...NJE NDER SHTETIT ME RACIST NE BOTE,I ESHTE HAPUR PLAGE GJENETIKE E KOPILAÇKAVE.....SIÇ DUKET-TE MBJELLAT E KOHES I ÇIK JANE DUKE I KORUR.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Flamurtari prezanton trajnerin, Diego Longo flet si 'lab': Ai që ka presion mos marrë pjesë

Flamurtari prezanton trajnerin, Diego Longo flet si 'lab': Ai që ka presion mos marrë pjesë