E premtoi Belind Këlliçi, zbulohet studimi i ekspertëve gjermanë të GIZ-it: Jo transport publik falas në Tiranë, kostoja e tepërt! S'mund t'u merren paratë projekteve

E premtoi Belind Këlliçi, zbulohet studimi i ekspertëve gjermanë të GIZ-it: Jo transport publik falas në Tiranë, kostoja e tepërt! S'mund t'u merren paratë projekteve

Belind Këlliçi

Pak ditë më parë kandidati i Berisha-Meta për Bashkinë e Tiranës Këlliçi bëri një premtim, të cilin shumë e kanë konsideruar utopi dhe populist, që do të ketë transport falas për të gjithë qytetarët e Tiranës. Por çfarë thonë studimte për këtë? Një studim i kryer në vitin 2022 nga ekspertët gjermanë të GIZ-it - agjencia gjermane për zhvillim - mbi mundësinë e aplikimit të transportit publik falas në Tiranë, ka nxjerrë në pah disa arsye të qenësishme pse kjo zgjidhje nuk është e duhura dhe është e pamundur të realizohet në kryeqytetin shqiptar.

Studimi në fjalë, i hartuar nga ekspertët e GIZ-it dhe SUTI (Sustainable Urban Transport in Tirana), me mbështetjen e qeverisë gjermane, thekson se skema e transportit publik falas nuk ka gjasa të jetë zgjidhje optimale për realizimin e një transporti të qëndrueshëm në Tiranë. 

Sipas tij, kostoja që duhet për të realizuar transport publik falas, duke përfshirë edhe përmirësimet e nevojshme, varion nga 91.5 milion euro deri në 114.1 mln euro. Një shifër e cila është e papërballueshme sot nga financat e Bashkisë së Tiranës. Ekspertët gjermanë vënë në dukje se edhe ato pak vende, të cilat e kanë falas transportin publik, si Lukemburgu apo qyteti Dunkirk, shërbimi ka qenë i subvencionuar më herët në 90% të kostos së tij; që do të thotë se ato kanë financuar vetëm 10% të kostos për ta bërë falas.

Ata theksojnë se transporti publik falas nuk do të kishte ndonjë ndikim të madh në mobilitetin në qytet, duke sjellë në vëmendje rastin e Tallinit, ku pasi transporti u bë falas, vetëm 3% e qytetarëve lanë makinat e tyre private. Studimi sugjeron që, në fakt, transporti publik në Tiranë ka nevojë për përmirësim të cilësisë së shërbimit, duke shtuar kapacitetet, rinovimin e flotës, shtimin e rrjetit dhe përmirësim të shërbimit ndaj klientit. Gjithashtu, ekspertë gjermanë shprehen: “Skema e transportit publik falas nuk duhet të financohet nga fonde që vijnë nga projekte të tjera”.

 

K.T./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 29/03/2023 03:05

  Ne qytetin ku jetoj, autobuzet jane falas qe kur filloi pandemia.Kongresmenet e shtetit po perpiqen qe t'a bejne falas pergjithemone,por eshte shume e veshtire.Deri tani e kane shtyre deri ne fund te qershorit,pas kesaj date te shohim.Bileta nuk ishte shume e shtrenje me pare 1.75 $ pa abone/1.60$ me abone per te rritur;1.50$ pa abone/80 cent me abone per te moshuar,femijet 5 vjec e poshte falas,por s.d.q ndikojne ne buxhet sidomos per ata qe detyrohen te marrin nga dy ose me shume autobuze cdo dite vajtje-ardhje .Keto tarifa kane per t'u rikthyer prape po te rivihet bileta,por ama nuk ka njeri qe t'i thoshte /jo/ udhetimit falas me autobuze.Propozimi i Kellicit eshte nje enderr e bukur,por mbetet vetem enderr.Me mire te mendonte ndonje zgjidhje per bileta me te lira,se sa kete.

  Përgjigju
 • GENTI: 29/03/2023 01:34

  Si ato 300 000 vende pune te reaja qe premtonte PS-ja ja me duken keto mua.

  Përgjigju
 • Po je nga vicidoli dhe cepani: 29/03/2023 00:54

  Bravo kellic kerrici, me kete qe thua i bie te jesh fshatar o nga vicidoli,o nga cepani qe te hypesh ne urban ne Tirane pa leke. O u fshifte mortja o plehra qe talleni me hallet e popullit, se doni te ulni bythen ne karriget e shtetit e te vidhni akoma. Asnje vote foltores-leshelise o popull.

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 28/03/2023 20:59

  Mire do behej mor jahu. Po te presesh nga Krrici i Berishe dhe spiun Metes kete gje eshte si besh priftin gamor. Nejse kur propozojne Krrica gamore kane me dale.

  Përgjigju
 • Emigranti: 28/03/2023 19:13

  Aq poshtë ka rënë ai vend sa i bë dhe ky, një copë injoranti pa shkollë të na kandidojë...

  Përgjigju
 • Edi: 28/03/2023 17:23

  Po nai sufllaqe po kalove 5 ndalesa, ka falas?

  Përgjigju
 • Riti: 28/03/2023 16:35

  Ec belind mos ki frke se ka miser me kubike.

  Përgjigju
 • 136: 28/03/2023 16:23

  Histori leptopesh

  Përgjigju
 • Besniku Partis Mersepe Gazi çafaj: 28/03/2023 14:33

  O Kriçi i partis pall partis wc pd ka filluar e premton se do bin petlla nga qelli e kto petlla do i boj Sali Bajga. E pa besushme ça na digjojn veshet me pallat e pallaveshët e tipit belin kriçi dobiçi.

  Përgjigju
 • xhejms: 28/03/2023 12:51

  O KRRIC gomari autobuzet urban jane privat.... O palle thirri mendjes...

  Përgjigju
  • XXX: 28/03/2023 19:25

   Po kujt i plasi trapi se jan privat o zorraxhi? Shetit vendos te vetet pa lek. Le ti mbaj privati me lek, dhe ne ket rast do risi cilesine e autobuzeve.

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës