POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

E projektoi kryeqytet të Shqipërisë, Belshi nderon Sami Frashërin

Busti i Sami Frashërit në Belsh

Sot përjetësohet portreti ideologut të madh të rilindjes kombëtare buzë liqenit në qytezën e Belshit. Ku Sami Frashëri propozoi dhe ëndërroi që Belshi të ishte kryeqendra shqiptare. Bashkia Belsh, kryetari i Bashkisë Arif Tafani, stafi i bashkisë dhe intelektualë të zonës në shenjë mirënjohje nderojnë këtë figurë kombëtare me këtë bust. Në vazhdën e projekteve për  Belshin . Njëkohësisht bustit i bashkëngjitet edhe Nimfa e liqeneve për karshi në këtë shetitore të bukur me të njëjtën emer.

a.k./Shqiptarja.com
Komento