E quajti rrugaç, babai i Granit Xhakës reagon ndaj analistes shqiptare: E turpshme! Nuk e di se çfarë është krenaria dhe mbron tezat serbe

E quajti rrugaç, babai i Granit Xhakës reagon ndaj analistes shqiptare: E turpshme! Nuk e di se çfarë është krenaria dhe mbron tezat serbe

Granit dhe Ragip Xhaka

Ragip Xhaka, babai i futbollistit shqiptar, Granit Xhaka ka reaguar pas komenteve të analistes Zana Avdiu mbi gjestin e bërë nga djali i tij gjatë ndeshjes Serbi-Zvicër.

Ai tha se analistes duhet t’i vinte turp që e quante Xhakën rrugaç dhe shtoi se nuk e dinte se çfarë ishte sporti dhe krenaria.

“Nuk jam njeri i televizioneve e i kamerave. Jam njeri i sakrificës, i punës dhe burgjeve. Desha asaj zonjës, Zanës, t’ia përkujtoj.  Një: t’i tregoj se kush jam. Ajo kur mirret me një fjalë rrugaç, t’i vijë turp, ajo nuk e di çfarë është sporti, çfarë është krenaria.  I kundërvihet një djali që është gjak shqiptari, që na bën të gjithë shqiptarëve krenarë. I thotë Granitit rrugaç. 

Po më vjen keq që një femër me shkrujt ate fjalë. Më së pari të ma tregojë fjalën rrugaç. Ndoshta prej efektit mundesh me ndodh. Asnjë fjalë nuk e dëgjova për thirrjet e Serbisë. 

Familja Xhaka nuk është dorëzu asnjëherë ndaj pushtuesve. Graniti nuk e ka bo gjestin politik, as shovinist, as asgjë.  Atë gjest nuk e ka bo as me fye kërkënd, as me sha kërkënd. Është turp i saj t’i mbrojë ato teza të Serbisë.  Xhaka i tregoi botës që këta (e ka fjalën për Serbinë) na kanë dhunuar nënat tona, vajzat tona”, tha Ragip Xhaka për mediat e Kosovës.

Gjesti i Granit Xhakës ku tregon organet gjenitale lojtarëve serbë si kundërpërgjigjie ndaj festimit të Vlahoviç, u bë viral dhe tepër i komentuar si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë. Analistja tha se një gjest i tillë, kurrsesi nuk duhet të ishte bërë nga Xhaka pavarësisht provokimeve të serbëve.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 06/12/2022 02:28

  Qenka faji i Ragipit ,qe nuk e ka mesuar Granitin te mos beje garipin.Vete thote qe zonja nuk e di c'eshte sporti e krenaria.More zoteri,zonja e di shume mire,ashtu sic e dime dhe ne qe sporti eshte fisnik,po keshtu dhe krenaria.Atehere pse djali jot ben ato veprime prej vulgari?!Vete thua qe nuk ka bere gjest politik,shovinist,fyes e shares,po sipas teje si duhet t'a quajme aktin e tet biri? Orgazem politike?Bota e di shume mire kush jane serbet dhe cfare kane bere,prandaj jane gjyqet per krimet e luftes.Nuk ka mbetur nderi i grave dhe vajzave kosovare te vihet ne vend me ane te nje vulgariteti aq te ulet, sa ai qe beri Graniti.

  Përgjigju
  • Mali: 07/12/2022 10:50

   Iris ti e thua nga inati se ske çfarë të kapësh,, mirë bëri,, një shekull e gjysëm na ka sharë por ja qe erdhi dita ta mësojnë se i kemi të rënda

  • shqiptaria: 06/12/2022 13:23

   graniti ja beri shume mire qe reagoj ashtu se dhe me pare gjate kesaj ndeshje trajneri i skuadres serbe dhe tifozeria shane nenat dhe motrat e sportisteve shqiptare .Populli une thote harbutit sillu harbur nuk ka edukate per te.Zana Avdia eshte thjeshte nje OJQ qe merr fonde nga bota per pabarazine gjinore,e kam degjuar disa here tek Fevziu online dhe ajo eshte si nje gramafon i vene ne prize me te njejtat argumenta per doskutime me probleme te ndryshme. dhe une te isha ate do te beja.Mos u menshtroni njerezve qe dua te nenshtrojne kushdo qofshin ato.

 • Albanian boy: 05/12/2022 18:52

  Hallall gjiri i nenes granit ..mos degjo se cfare thone njerezia por bej cfare ta ndien zemra ..ajo q bone ishte shume pak ..me shume meritonin serbet . respekte pasha

  Përgjigju
 • Asnjëanës: 05/12/2022 16:40

  Rrugaç dhe kaluar Rrugaçit dhe i ati i tijë më zi se i biri. I lindur dhe i rritur në Zemër të Qytetërimit Evropian bën Xhestet e një Rrugaçi të pa edukuar, mendoni o Njerëz të mirë njëherë për Fëmijët tuaj/tanë që e kanë parë Xhestin e këtijë të pa edukuari ata janë Fëmijë dhe nesër e bëjnë vetë Xhestin e shëmtuar në Rrugë, Shkollë ose në Familie. E mjera Gazetare nuk e lidhi për asnjë Moment Xhestin e fëlliqur me Politikën apo Sërbinë (e pashë në TikTok) dhe i ati i Futbollistit kërkonte ta implikonte Gazetaren me Politikën duke e ofenduar me Qëndrimin mospërfillës dhe Arrogant dhe duke e lidhur gjithmonë me Sërbinë por pa ja thënë Emrin. Për mua Futbollisti, por edhe i ati treguan se sa janë Integruar në Qytetërimin Evropian, me Keqardhje por ky ishte një Autogol i turpshëm që shënoi Futbollisti jo vetëm në Portën e tijë, por edhe në Portën e të gjithë neve. Politika dhe Sporti nuk kanë lidhje me njëritjetrin,

  Përgjigju
 • Ben: 05/12/2022 11:13

  po te kishit pas krenari kishit lujt per vendin tuaj apo ju prishej rehatia e zvicres.ikni mos na shisni patriotizma koti

  Përgjigju
  • Or tej: 05/12/2022 11:46

   Ata te Fshf i kerkuan nga 100mij euro per te luajtur me Shqiprine or teeeejjjj

 • Tutu: 05/12/2022 11:12

  Spaska faj Graniti.. qenka me rrugaç Ragipi ( zhavorri )… nuk eshte as krenari e as patriotizem tu tregosh koqet mbi 2 miliard njerez qe ndjekin kapionatin o Ragib.. pa ajo dihet dardha nen dardhe bie..!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!