E quanin veten 'Shqiptarët e Ferrit' në Itali, në pranga 18 të rinj mes tyre edhe të mitur shqiptarë

E quanin veten 'Shqiptarët e Ferrit' në Itali, në pranga 18 të rinj mes tyre edhe të mitur shqiptarë

Foto ilustruese

Ata e quajnë veten 'Shqiptarët e Ferrit", ose siç quhet ndryshe "Hellbanianz" dhe janë një grup prej të paktën 18 të rinjsh, 13 prej të cilëve ishin të mitur, të cilët kishin formuar një bandë të vërtetë që për muaj të tërë çmendnin Genova-n në Itali.

Meqenëse shumica e tyre kanë origjinë shqiptare, prej këtu rrjedh edhe "emri i betejës" i bandës. Një ditë më parë, policët në fund të një hetimi delikat dhe kompleks të koordinuar nga Prokuroria për të Mitur të Genova, i cili kreu 16 kontrolle shtëpish dhe arrestoi 3 nga djemtë e akuzuar për krimet, më pas policia arriti në gjurmët e 15 të rinjve të tjerë, shkruajnë mediat italiane

Hetimi filloi pas një sulmi kundër dy të miturve që zbuloi ekzistencën në zonën Tigullio të një grupi të rinjsh të cilët, për të pohuar epërsinë e tyre mbi fëmijët e tjerë, ishin përgjegjës për një kohë të gjatë të krimeve kundër bashkëmoshatarëve.

Gjatë aktivitetit u rikonstruktuan shumë episode, rreth njëzet, të kryera nga disa anëtarë të grupit duke përfshirë grabitje, vjedhje, zhvatje, sulme, plagosje, rrahje dhe ngacmime si dhe të tjera të cilat, megjithëse nuk përbëjnë lloje specifike të krimit, janë atribuuese ndaj fenomenit të "ngacmimit", i kryer gjithashtu përmes rrjeteve sociale, i përdorur për të kontaktuar dhe kërcënuar viktimat.

Pikërisht në rrjetet sociale djemtë mburreshin për krimet e tyre, duke postuar video dhe foto të sulmeve të tyre.

Ndër episodet më të urryera është grabitja e kryer në një tren gjatë së cilës një i mitur u rrah egërsisht nga disa të rinj  ndërsa një i pestë filmoi rrahjen. Në fund të sulmit, telefoni celular i viktimës u vodh. E egër ishte edhe grabitja e kryer në plazh ndaj dy adoleshentëve të rinj, të cilët u fyen dhe u sulmuan pa ndonjë arsye me shkelma dhe grushte dhe më pas i grabitën një zinxhir ari.

Ka edhe akte të shumta ngacmimi në lidhje me të cilat përmenden rrahjet e shkaktuara ndaj një të mituri i cili u bë për ta gjunjëzuar, tallur, poshtëruar. Një veprim tjetër i bezdisshëm ishte kryer në dëm të një adoleshenti, i cili u qëllua me një aparat zjarrfikës në fytyrë, duke i shkaktuar atij dëmtime fizike dhe një poshtërim të rëndë pasi fotografia e tij, e marrë në momentet pas sulmit, u publikua në rrjetet sociale me togfjalësha nënçmuese. Ka edhe shumë vjedhje të objekteve në dëm të bashkëmoshatarëve si çanta shpine dhe veshje të ndryshme.

Megjithatë, hetimet nuk përfunduan me arrestimin e tre drejtuesve të bandave, por u futën në regjistrin e të dyshuarve edhe 15 të rinj të tjerë.

Duke pasur parasysh kompleksitetin e çështjes, policia italiane vazhdon të hetojë çdo person tjetër që i përket këtij grupi dhe mbi krime të tjera të mundshme që ende nuk janë zbuluar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Adi: 12/10/2020 06:44

  Hellbanianz sesht grup me qapaqula o shok. Ska lidhje me Italin. Mos fol budalliqe per klikime fb

  Përgjigju
 • Elton: 11/10/2020 23:09

  Hellbanianz ësht grup n Londër o mik e jo n itali. Kjo foto ësht e atyre n angli barking Fake news

  Përgjigju
  • Yyy: 12/10/2020 08:42

   Lex ne fund te fotos majtas thot foto ilustruse

  • Sokol.Mi: 12/10/2020 01:46

   O elton (me te vogla).Shkrimi eshte i drejte.Foto asht ilustrative sipas dicitures.

 • MIRDITOR: 11/10/2020 21:59

  Aa te trash jan kto mendjemdhej

  Përgjigju
  • Lori2: 12/10/2020 07:46

   Kudo qe te jene, nuk ka rendesi. T'ua rrjepin lekuren ketyre ndyresirave sa me pare!

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi