Pa u shëruar plagët e tërmetit që vrau 300 mijë njerëz në 2010, Haiti goditet sërish nga lëkundje 7.2 ballë, deri tani raportohet për qindra viktima

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot Haitin, duke shkaktuar dëme të mëdha në ndërtesa. Deri tani janë raportuar disa qindra të vdekur ndërkohë që autoritet frikësohen se ka shumë të vdekur. Tërmeti i sotëm ishte pak më i fuqishëm se tërmeti shkatërrues i vitit 2010, i cili vrau më shumë se 300,000 njerëz.

Agjencia e Haitit për mbrojtjen civile tha se dridhja e së shtunës kishte rrafshuar shtëpitë dhe kishte frikë nga shumë viktima. Tërmeti u ndje në të gjithë Karaibet.

Videoklipet dhe fotot e shpërndara në internet pas tyre tregojnë dëme të mëdha në ndërtesat në qytetin Jeremie, rreth 125 milje në perëndim të kryeqytetit Port-au-Prince, me rrënoja që bien në rrugë dhe shtypin makina.

Tërmeti goditi anën perëndimore të Haitit, por u ndje në të gjithë vendin, ku një dridhje shkatërruese 7.0 vrau rreth 300,000 njerëz në vitin 2010.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:09
Shkatërrim dhe të vdekur në Haiti, deri tani raportohet për të paktën 227 viktima

Të paktën 227 persona kanë mbetur të vdekur pas një tërmeti me magnitudë 7.2 të shkallës Rihter që goditi Haitin mëngjesin e së shtunës. Njoftimi është bërë nga shërbimi i mbrojtjes civile të vendit.

"Ka shumë njerëz që vijnë - shumë njerëz," tha një administrator në Hopital Saint Antoine për CNN. "Ne nuk kemi furnizime të mjaftueshme."

"Spitali ka ngritur tenda në oborrin e tij, tha administratori.

Tërmeti ishte rreth 12 kilometra (7.5 milje) në verilindje të Saint-Louis-du-Sud dhe 10 kilometra i thellë, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS).

"Ka raporte për dëme të konsiderueshme në shtëpi, rrugë dhe infrastrukturë," tha zëdhënësja e Kryqit të Kuq Amerikan Katie Wilkes.

 

Ora 20:23
Tërmeti në Haiti, deri tani njoftohen të paktën 29 të vdekur dhe shumë shkatërrime

Një tërmet i fuqishëm ka goditur kombin Karaib të Haitit, duke vrarë të paktën 29 persona. Tërmeti me magnitudë 7.2 ballë goditi perëndimin e vendit sot në mëngjes, duke rrëzuar dhe dëmtuar ndërtesat, përfshirë kishat dhe hotelet. Kryeministri i vendit ka deklaruar se kishte "dëme të mëdha" në pjesë të vendit dhe ai po shpallte një gjendje të jashtëzakonshme një mujore. Haiti është ende duke u shëruar nga një tërmet shkatërrues i vitit 2010.

I.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lui: 14/08/2021 14:55

    300 mije?! Mendova se ishte shkruar 300 milion.. uhh..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit