Edhe pas skandaleve Armand Duka s'lëshon FSHF, Braçe: Arsyet pse nuk duhet t'i japim mandatin e 6-të! Ka shuar historinë e futbollit

Ndërsa Armando Duka kërkon një mandat të 6-të në krye të FSHF, në një kohë kur çdo ditë po zbardhen skandalet e saj me fondet, Erion Braçe u bën thirrje të gjithë kryetrarëve të bashkive që t'i japin Dukën fundin e merituar. Teksa i rreshton të gjitha humbjet që ka bërë në këto 20 vite me futbollin në Shqipëri, Braçe shkruan se falë duket është shuajtur një histori e tërë e futbollit dhe se koha e tij duhet të marrë fund. Braçe shkruan se nuk duhen dhënë më para për futbollin e Armando Dukës, por duhet të mendojnë për futbollin e fëmijëve të tyre.

"Armando Duka po kërkon një mandat të gjashtë! Ka shuar futbollin nga gjysma e Shqipërisë dhe ende kërkon të qëndrojë! Një superligë e vogël, ka përjashtuar gjysmën e Shqipërisë nga futbolli si vullnet i tij, kështu e kontrollon, paravendos, fikson. Kush fiton kampionatin, kupën, kap Evropën, pra merr paratë e futbollit-të gjitha paratë e tij e në funksion të kësaj, kush bie nga Superliga, kategoria e kush shuhet fare e vendos ai!

-Ka shuar futbollin në Lushnjën e Roza Haxhiut e gjithë Haxhilerëve që i dhanë tonin futbollit aty

-Ka shuar futbollin në Fierin e Loni Papuciut e Majacit të madh

-Ka shuar futbollin në Beratin e Arbërve, të gjithë Arbërve që bënë golat e kampionatëve në vite

-Ka shuar futbollin në Gjirokastrën e Sefedin Brahos së madh e Lefter Millos së pavdekshëm, një listë të gjatë gjirokastritesh që bën kombëtaren e Shqipërisë,

-Ka shuar futbollin në Vlorën magjike të Mexhit Haxhiut, Bejkush Birces, Flamurtarit të madh të Beogradit e Barcelonës së Kushtës e Rucit.

Është një histori e tërë e futbollit të Shqipërisë që është shuar prej tij!

E shihni çka bërë apo jo?

Është një pyetje që ja drejtoj çdo qytetari që rron me pasionin e futbollit. Është një pyetje që ja drejtoj kryetareve të bashkive të këtyre qytetarëve, gjysmës së Shqipërisë, të cilët po me thonë, qenkan përfshirë në garë për të rizgjedhur Armando Dukën! Kam një pyetje për ta, jo si deputet, asfare si i tillë, por si një njeri që çmendet pas futbollit

E dini se çfarë po bëni apo jo? Keni paguar miliona euro në 20 vite për futbollin e Armando Dukës, jo për futbollin e fëmijëve por për futbollin e Armando Dukës dhe keni marrë pas shuarjen e futbollit në qytetet tuaja! A e kuptoni sa në borxh jeni me qytetaret tuaj për t'i shkuar pas futbollit të Armando Dukës? Booooll! Ndaluni këtu! Nuk ka më para për futbollin e Armando Dukës! Ka para për futbollin e fëmijëve! Ndaj ndahuni me Armando Dukën, nuk ka më mandat për të!", shkruan Braçe.

Bashkia e Tiranës, në cilësinë e aksionerit të Klubit të Futbollit, do të kërkojë të hënën një hetim kombëtar dhe ndërkombëtar për shkeljet dhe korrupsionin 20 vjeçar të Armand Dukës në Federatën Shqiptare të Futbollit, duke përgatitur një dosje voluminoze për t’ia prezantuar FBI, DEA, NCA, Scotland Yard, SPAK, Prokurorisë së Tiranës, Krimit Ekonomik, Agjencisë së Pastrimit të Parave, AMA, Hetimit Tatimor, AKU, si dhe ambasadave Amerikane e Britanike në Tiranë. FSHF për lajmin e hetimit ndërkombëtar ka reaguar duke thënë se është një presion i bashkisë Tiranë në lidhje me zgjedhjet që do të kryhen nesër për shoqatën rajonale të Tiranës.

Beteja Veliaj-Duka pritet të ashpërsohet javën që vjen me zgjedhjet për Shoqatën e Tiranës, ku Duka kërkon mandatin e 6-të pas 20 vitesh në krye të FSHF që nga viti 2002!


Lajmi kryesor:

Kërkon hetim ndërkombëtar për Armand Dukën! Bashkia Tiranë: 20 vite korrupsion dhe shkelje në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit


/J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Kush urdhëroi vrasjet e 21 janarit? Ndrea Prendi, ish komandati i Gardës paraqitet në SPAK

Kush urdhëroi vrasjet e 21 janarit? Ndrea Prendi, ish komandati i Gardës paraqitet në SPAK