Eduard Zaloshnja: Presidenti Begaj, goxha përtej sinorit socialist

Eduard Zaloshnja: Presidenti Begaj, goxha përtej sinorit socialist

Bajram Begaj

Sali Berisha deklaroi dje se zgjedhja e Bajram Begajt në postin e Presidentit të Republikës vulosi monizmin në Shqipëri. Por duket se nuk është i të njëjtit mendim Ilir Meta, i cili po dje zhvilloi një takim miqësor me pasardhësin e tij duke e uruar për suksese në detyrën e lartë, në interest ë vendit dhe qytetarëve.

Kjo dikotomi qendrimesh mes Berishës dhe Metës reflektohet edhe në një sondazh që publikova pas zgjedhjes së Begajt president nga Kuvendi i Shqipërisë (të anketuarit u kontaktuan krejt rastësisht, duke e dërguar linkun e pyetësorit me SMS në të gjithë territorin e vendit). Kështu, 75% e të anketuarve që kishin votuar vjet për PD-AN nuk ishin dakord me zgjedhjen e Begajt president. Nga ana tjetër vetëm 29% e të anketuarve që kishin votuar vjet për LSI-në nuk ishin dakord me zgjedhjen e Begajt president.

Po si është panorama e gjerë e përkrahjes ndaj zgjedhjes së Begajt president?

Vetëm 2/3 ndër të anketuarit që ishin dakord me zgjedhjen e Bajram Begajt President të Republikës, vjet kishin votuar për dy partitë e mazhorancës (PS e PSD). Pjesa tjetër kishin votur për LSI, PD-AN, ose nuk kishin votuar fare (shihni grafikun më poshtë).

Grafika e sondazhit

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Marjusi: 11/06/2022 19:42

  Zgjedhja me e mire per zhvillimin e shqiperise ishte zoti Begaj dhe me vjen shume mire per kete gje

  Përgjigju
 • Artan: 11/06/2022 19:15

  Mendoj qe kan ber zgjedhjen e duhur ne lidhje me begaj per postin e presidentit. Eshte njeriu qe do japi kontributin e duhur qe cdo gje te eci sa me mir

  Përgjigju
 • Dritan: 11/06/2022 19:13

  Ja pse begaj eshte i duhuri per kete post se perher eshte i paanshem dhe gjithmkn i gatshem per ta kryer detyren e tij sig duhet

  Përgjigju
 • Fari: 11/06/2022 18:55

  Zoti Bajram Begaj eshte zgjedhja e duhur per presidencen e ktij vendi si nje person i papolitizuar qe eshte

  Përgjigju
 • Tani: 11/06/2022 18:54

  Zoti begaj eshte nje person i paanshem me nje rezyme te gjate e te plote per ta merituar kete pozicion

  Përgjigju
 • Luan: 11/06/2022 18:54

  Po si qenka monizem per sali , ai i dha mundesine pd te jape mundesine te propozojne , ato nuk dhane dhe u zgjodh nga qeveria nje komandant i forcave te armatosura

  Përgjigju
 • ana: 11/06/2022 18:36

  Presidenti Begaj eshte nje zgjedhje shume e mire qe ka bere qeveria.Nje komandat nuk ka qene kurr i perfshire keshtu ne politike ne nje pozicion te tille dhe mendoj qe kjo eshte gjeja qe e ben me te mire kete vendim te Rames.

  Përgjigju
 • eldi: 11/06/2022 18:34

  Begaj eshte nje njeri shume i mire pervecse se dihet qe kete post do ta kryeje me se miri.Pervec kesaj nduhet vleresuar fakti qe eshte zjedhur nje president qe me pare nk ka qene i perfshire ne politike.

  Përgjigju
 • Tom: 11/06/2022 18:20

  Begaj eshte shum me para se kta hajdutet qe jeni mesuar ju ti keni ne presidence. Akuza te pavlera

  Përgjigju
 • Jana: 11/06/2022 18:15

  Tani kemi ne postin e presidentit nje person qe eshte i vleresuar dhe i respektuat ne vendin tone e shkuara e te cilit nuknka pasur njolla krimi soc kane pasur paraardhesit

  Përgjigju
 • Gazi: 11/06/2022 18:14

  Kam besim qe zoti begaj eshte presidenti i duhur i vendit tone. Kam besim se do te japenkontributin e tij dhe do te coje ne nje zhvillim te vendit

  Përgjigju
 • ylber: 11/06/2022 18:14

  po si more keni mendje e nerva te hidhni balt e te mohoni zgjedhje kaq transparente e te duhura e mbi te gjitha finalizimin kaq pozitiv duke na sjell ne postin e presidentit nje njjeri i cili do te jape shume

  Përgjigju
 • Fredi: 11/06/2022 18:11

  Emri i duhur i cili duhej te merte postin e presidentit

  Përgjigju
 • Taso: 11/06/2022 18:10

  Nese perher kemi patur njerez te perfshire ne politike si presidenta tani kemi nje njeri te vlersuar maksimalisht

  Përgjigju
 • oligert: 11/06/2022 18:09

  gjenerali begaj ishte zgjedhje e duhur nga ana e kryeminsitrit rama sepse postet me rendesi duan njerez te cilat kane dhen kontributin e tyre ne vend nder vite

  Përgjigju
 • Maso: 11/06/2022 18:09

  Presidenti begaj eshte i duhuri per kete post. Kan bere zgjedhjen e duhur

  Përgjigju
 • olsi: 11/06/2022 18:08

  qente lehin karvani ecen para! nje shprehjee cila vlen per zotin rama sepse kta tjeret nuk kane me ca te meren

  Përgjigju
 • drilon: 11/06/2022 18:08

  kjo zgjedhje e zotit rama per te vendosur zotin begaj president ishte e duhura per vendin tone pasi ka nje karriere profesionale te shkelqyer

  Përgjigju
 • Meli: 11/06/2022 18:08

  Begaj do te bej pune te shkelqyera per vendin tone sepse eshte nje njeri i punes nje njeri i denje dhe shume i zgjuar

  Përgjigju
 • flori: 11/06/2022 18:07

  begaj do e kryeje detyren ashtu sic duhet pasi eshte nje njeri shume i respektuar nga te gjithe

  Përgjigju
 • Elona: 11/06/2022 18:07

  Jam shume e sigurt qe Begaj do te bej nje pune te shkelqyer

  Përgjigju
 • Fredi: 11/06/2022 17:58

  Vendosja dhe perzgjedhja e Bejas si president ishte zgjidhja me e mire

  Përgjigju
 • Oni: 11/06/2022 17:56

  Zgjedhja per president z.begaj esht nje zgjedhje goxha e mir i cili ka sherbyer dhe ka kontribuar per vendin leje cthot ai plaku qe vetem ka vjedh ska pun tjeter

  Përgjigju
 • kola: 11/06/2022 17:52

  vendosja e bejat si president eshte perfekte per shqiperine

  Përgjigju
 • titi: 11/06/2022 17:51

  rendesi ka ti sherbej popullit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Prona dhe toka nga Shëngjini në Himarë, Apeli i GJKKO lë në fuqi konfiskimin e pasurive të ish-gjyqtarit Guxim Zenelaj

Prona dhe toka nga Shëngjini në Himarë, Apeli i GJKKO lë në fuqi konfiskimin e pasurive të ish-gjyqtarit Guxim Zenelaj