Ekskluzive/Elbasan, fisi Çapja në hetim pasuror për trafik ndërkombëtar droge

“Forca e Ligjit” ka filluar verifikimet e pasurisë për shumë grupe kriminale në vend. Kjo Task-Forcë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda prej muajsh kanë zbritur në Elbasan.

Në një dokument të siguruar ekskluzivisht nga Report TV, Prokuroria e Krimeve të Rënda po kalon në “sitë” pasuritë e Çapjave dhe disa personave të tjerë, pasi dyshohet se jane vendosur me trafik ndërkombëtar droge. Bëhet fjalë për hotele, vila dhe toka, të cilat po verifikohet nëse e justifikojnë burimin e të ardhurave.

Mes personave që po i verifikohet pasuria janë:
Arian Çapja
Florenc Çapja
Bledar Muça
Enver Çapja
Fejzullah Çapja
Erion Çapja
Vladimir Çapja
Ermira Kushi
Ymer Koseni
Sajmir Serjani
Fatmir Koseni

Dokumenti i cili mban datën 30 maj 2018, tregon se hetimi pasuror ka filluar prej muajsh dhe se tashmë po mblidhen të dhënat për çdo pasuri që kanë këta persona në Elbasan, por edhe në qytetet e tjerë. Hetimi pasuror për familjet në Elbasan, vjen në një kohë kur Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafa, është shprehur se do të goditen të gjitha grupet kriminale, jo vetëm në Elbasan por në të gjithë Shqipërinë.

Verifikimi pasuror ka nisur me indicie të “Task-Forcës”, por edhe për faktin se nga të dhënat paraprake ka rezultuar se familja Çapja në disa prej bizneseve të saj ka dalë me humbje, ndërkohë që mendohet se fitimet kanë qenë shumë të mëdha. 

Për këtë arsye Prokuroria e Krimeve të rënda kërkon informacion nga Gjendja Civile për të gjithë personat e mësipërm, duke kërkuar të zbulojë lidhjet familjare të tyre, për të gjetur më pas pasuritë që ata kanë. Verifikimi pasuror ka nisur që në 2017, por tashmë Task-Forca kërkon të zbulojë të tjera lidhje.

Dyshimet e Task-Forcës dhe Prokurorisë janë që këto pasuri nuk justifikojnë burimin e të ardhurave dhe mund të kenë ardhur trafiku i drogës. Elbasani është një ‘vatër’ e nxehtë ku shpesh herë ka pasur përplasje dhe atentate ndaj fisit Çapja, por nuk ka pasur veprime konkrete për arrestimet apo sekuestrimet e pronave, ndërkohë që ‘Forca e Ligjit’ pritet që të dalë me rezultate konkrete në fund të hetimeve.

Dokumenti i siguruar nga Report Tv për fillimin e hetimeve për fisin Çapja në Elbasan

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Faik: 09/07/2018 23:02

  Fredi nga BABRRUJA ! Fredi nga PASKUQANI ! Fredi nga KAMZA e quan Veten QYTETAR !!! ??? Hahahahahahaha! O Fredi BALUA unë kam Lindur dhe jam ritur nê QYTET O MISTREC Burrë , që vetëm Druri që jep Gruaja dhe ÇUPAT të Sjellin në vete ty MATUF PLAK !??? Fredi MORTAJA ! Fredi BIPOLARI me ILAÇE ! Fredi KOKËSHTREMBËTI !

  Përgjigju
 • Astrit: 09/07/2018 17:56

  Uroj dhe shpresoj qe mos jet thjesht nje lajm per ti mbushur mendjen popullit qe po bejm pun,veprimtarin e ktyre personave mjafton te besh nje xhiro ne qytet dhe te pyesesh dhe kuptohet leht,por kjo esht me e pakta qe mund te akuzohen.ka fmi baballaresh,lot nenash dhe vejusha qe vajtojn per gjakun qe kan derdhur kto kriminel plot 9 te vrare dhe asnje i burgosur.plus dhe atentat me kallashnikov efektive te policis dhe prap asnje i burgosur.drrejtesi do quhet kur te jen mbas hekurave shtet i dashur

  Përgjigju
 • Loshi Babai Biologjik i ÇUPAVE të Fredit: 09/07/2018 17:04

  Bravo Policia e Shtetit ! Mos ju lini kusur Kriminelëve dhe Hajdutëve. O Sot O Kurrë ! Mos Pyesni fare për Emra sepse para SHTETIT dhe para LIGJIT Nuk duhet të ketë të fortë dhe Gangëstera! Edhe ato ÇUPAT e Fredit duhet të Hetohen për PASURINË që kanë vënë nëpër SEMAFORE , sepse NUK kanë Paguar TAKSAT dhe kjo quhet EVAZION FISKAL .

  Përgjigju
  • Loshi: 09/07/2018 23:00

   O Fredi 80 lekesh ngele, mos bej ham ham e komenton te tjeret se je lepur dhe do te hane te fortet qe i permend emrin ketu, ngele me 5mije lekesha ne xhep te lloto, ik bej ndonje leke.

  • Babalja: 09/07/2018 21:47

   @fredi shqupisti te dogji xhan, apo te ka mare malli per prasin e faikut? Grrrrr Ngushellimet e mia i ke frida.

  • Ferdi: 09/07/2018 18:35

   Ke te drejte o Fa-ik se motrat e tua e kane mbushur arken e shtetit plot hahahahah. Jane disa banda kriminale ne Elbasan dhe jo vetem familja Capja. Nejse te shohim sesa pasuri do ju sekuestroni.

 • Mimi: 09/07/2018 15:13

  Ok mo dakort ne burg te vene,po per ato celajt pse nuk hetohen se nje m jane te dyja grupet!apo se lejon lal qazo???

  Përgjigju
  • Tinki inki: 13/07/2018 16:12

   Keto jan spiuna policie edhe do e myllin shpejt

  • Tinki inki: 13/07/2018 16:04

   Po keto jan kriminel qe i kan van pronat me goca pune edhe me trafik nderkombetar drroge pse ku i gjeten leket keto qe kan ber gjith ate hotel aty qe ne biznese kan dal minus mir keto minuset po leket qe kan futur ne pun ku i kan gjetur keto ato me deklarimet qe kam ber nuk justifikojn dot nje makin ato ka 10 makina super te shtrenjta edhe te blinduara keto jan fisi capja drroga dhe prostitucioni

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Alizoti: As Basha, as Berisha nuk e sjellin PD në pushtet! Nuk shkoj te asnjë Kuvend