Ekskluzive/ Ja si u organizuan
shqiptarët që mësynë ambasadat

Ekskluzive/ Ja si u organizuan<br />shqiptarët që mësynë ambasadat
TIRANE- Pas demonstratave të 26 korrikut 1990 në Tiranë, mes drejtuesve të lartë të rendit shkëmbeheshin një varg shkresash me urdhëresa, raporte  e udhëzime rreth hetimeve rast pas rasti të këtyre ngjarjeve.

Në këto dokumente dëshmohet fakti se grupe të organizuara vinin çdo ditë drejt kryeqytetit për të trokitur në dyert e ambasadave me shpresë largimin drejt perëndimit.
Sot gazeta sjell tre udhëzime të Hetuesisë së Përgjithshme që i përkasin datave 27, 28 dhe 29 korrik 1990, në të cilat dëshmohet tensioni i regjimit përballë këtij fenomeni që duhej mbajtur nën kontroll me çdo kusht.    
 
 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve