EKSKLUZIVE/ Ekspertiza: Kacifas nuk u qëllua nga RENEA, vrau veten! Pranë trupit u gjetën gëzhojat e automatikut që qëlloi policinë (VIDEO)

TIRANE-  Kostandin Kacifas ka vrarë veten. Ky është përfundimi i ekspertivës mjeko-ligjore të policisë shkencore për ngjarjen e ndodhur në Bularat të Gjirokastrës më 28 tetorit 2018 kur shënohej dita e dëshmorëve të Greqisë, e cila rrëzon pretendimet e ngritura deri para këtij momenti se Kacifas u vra nga efektivët e RENEA-s. Kacifas qëlloi me breshëri kallashnikovi kundër policisë shqiptare në fshatin Bularat dhe nuk iu përgjigj thirrjeve të vazhdueshme të policisë për t'u vetëdorëzuar dhe për të ndalur sulmin.

Hetimet janë kryer nga prokurori i Krimeve të Rënda, Njazi Seferi, dhe së fundi nga prokurorët e Gjirokastrës, aty ku dosja u transferua prej muajit janar 2020.

Nga konkluzionet e aktit të ekspertimit mjeko-ligjor të kryer në trupin e viktimës ka rezultuar se Kacifas, ka marrë dy plumba, një në pjesën poshtë nofullës, ku plumbi nga qenë tejshkues, duke hyrë nga poshtë lart, dhe një tjetër në pjesën e gjoksit. 

Nga të gjitha konkluzionet e ekspertizave të administruara në këtë dosje, prokurorët thonë se Kostandinos Kacifas, ka kryer vetëvrasje. Ekspertizat kanë qartësuar se plumbin e marrë në kokë, arma ka qenë me puthitje, duke argumentuar se ka qenë vetë Kacifas, ai që ka drejtuar armën nga vetja.

Kacifas është rrethuar nga forcat e policisë dhe RENEA në një zonë malore në dalje të fshatit Bularat. I vënë nën presionin e policisë dhe duke mos dashur të dorëzohet, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme me altoparlant nga negociatorët e RENEA-s,  Kacifas ka qëlluar veten duke kryer vetëvrasje. Prokurorët argumentojnë se ai ka marrë dy plumba nga arma automatike kallashnikov që kishte me vete.

Sipas hetuesve, plumbi i dytë është kryer nga e njëjta armë dhe qitja është kryer shumë shpejt, ku mendohet se ka ndikuar forca e rëndesës së gishtit në këmbëzën e automatikut. Në vendin e ngjarjes nuk janë gjetur gëzhoja të qitura nga armët e forcave të policisë. Ndërsa shumë pranë trupit të Kacifas, është gjetur arma automatike dhe disa gëzhoja të qitura pikërisht nga kjo armë.

Pritet që në muajt në vazhdim prokuroria e Gjirokastrës të mrarë një vendim përfundimtar për këtë çështje, duke i kërkuar gjykatës pushimin e dosjen penale, për shkak se kanë arritur në përfudnimet se kemi të bëjmë me vetëvrasje dhe jo vrasje nga policia.

Më 28 Tetor 2018, në fshatin Bularat të Gjirokastrës që banohet nga minoritarë grekë, gjatë kohës që mbahej ceremonia përkujtimore e festës kombëtare të Greqisë, minoritari Kostandin Kacifas, qëlloi me armë policinë shqiptare dhe pas disa orësh betejë me forcat e rendit, gjeti vdekjen. Ngjarja acaroi marrëdhëniet mes dy shteteve dhe dy popujve. Nacionalizmi ekstrem gjeti në këtë rast tokë të begatë për t’u shfaqur në forma nga më agresivet. Familjarët e Kacifas gjatë ceremonisë mortore dhe më pas gjatë ceremonive përkujtimore akuzuan shtetin shqiptar se e ka vrarë qëllimisht Konstandinin, por ekspertiza mjeko-ligjore tregon se pavarësisht agresivitetit ai nuk është qëlluar nga forcat speciale të policisë shqiptare, por ka vrarë veten në ditën e "JO-së greke ndaj Italisë fashiste"

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artur: 16/02/2020 16:56

  Shtet i dhjer... sa me shume e lini pezull ceshtjen e ktij zagari aq me keq eshte.

  Përgjigju
 • Baba koksal: 16/02/2020 12:00

  Pritni dhe pak e do na e nxjerrin te gjialle kete pederastin

  Përgjigju
 • Vlore: 16/02/2020 11:34

  Me vjen keq per Jorgote cdo bejne tani pa lek

  Përgjigju
 • loni: 15/02/2020 21:56

  Paska vra veten si mehmet shehu me plot 2 plumba... edhe sikur te kish vrare veten skemi pse bejme te mirin. ky kriminel prishi rendin publik, qelloi me arme, terrorizoi, kundershtoi policine dhe u vra si kushdo tjeter i cilesdo etnie qe ben keto veprime ne kundershti me ligjet e vendeve. sa shqiptar jane vrare ne greqi dhe kur vjen puna nese kane bere si Kacifasi, policise i lumt dora.

  Përgjigju
 • Jorgo: 15/02/2020 19:54

  Na cau kollodokun ky Kacifa kacika sikur nuk kemi lajme te tjera. Reneja shume e duruar paska qene te ishte Shqiptar nuk do ja kursenin plumbin kurse ki kopili grek na del qe vrau veten. Pse nuk na thate meperpara se desh i beme bust gomarit e beme dhe hero

  Përgjigju
 • xxx: 15/02/2020 19:17

  Akoma me kete teroristin qe terorizoi gjithe fshatin bularat duke qelluar me arme sic e tregoi dhe vidjo

  Përgjigju
 • Kafsha: 15/02/2020 18:46

  Ik plaku Mere me gjith tespiet e Tosun Baçit!

  Përgjigju
 • Zito i Voreios Ipeiros: 15/02/2020 16:59

  Po ne fillim sikur u tha qe e vrau renea se rezikoi jeten e banoreve.. Po nje njeri qe vret veten si mund ta shkrepi dy here armen? Sidomos kur e para gjen koken? Bullshits! Beteja vazhdon..

  Përgjigju
  • Kafsha: 16/02/2020 10:43

   Ajde ta maresh vorjo pushterine, ketu e ke!

  • Eisai malakas: 15/02/2020 20:34

   Beteja vazhdon? Use them se e vrau Renea....dh ja beri shume mire. Ku jeni ju pseytopatriota kur greket bejne cte duan me shqiptaret? Po ti vazhdoje betejen qe nisi ai se shume shpejt do takohesh me te. Doni te hani nga te dy krahet you motherf.....rs

  • Jasupalikari: 15/02/2020 20:34

   E vret e vret jane palikari keto shqiptaret e bularatit qe mesuan greqisht duke qr ne golo prifterinjte neper greqi.

 • Une: 15/02/2020 15:50

  Ike lepur ike

  Përgjigju
 • Vlora: 15/02/2020 14:29

  Nje plehre antishqiptare me pak,vrafshin veten te gjithe ata qe urrejne Shquperine.

  Përgjigju
  • Miri: 15/02/2020 18:44

   Meso ta shkruash drejt emrin e Shqiperise ore injorant mos rri gjith diten kafeneve dhe llotove!

 • KritikAbsolut: 15/02/2020 14:24

  Sa keq qe se paska vrare RENEA

  Përgjigju
 • [email protected]: 15/02/2020 13:31

  Jane po te njejtit diheshin me koh kush ishin,

  Përgjigju
  • Ardjan: 15/02/2020 15:27

   Pritet njê dekret nga presidenti meta që kacifas të shpallet dëshmor i epirt dhe misionar i paqes!.

 • Sondazhi i ditës:

  Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Sulmi drejt Top Channel, Veliaj: Akt kriminal që i mori jetën një personeli të sigurisë! Mbështetje agjencive ligjzbatuese për zbardhjen e ngjarjes

Sulmi drejt Top Channel, Veliaj: Akt kriminal që i mori jetën një personeli të sigurisë! Mbështetje agjencive ligjzbatuese për zbardhjen e ngjarjes