Eksperti i sëmundjeve infektive në SHBA: Amerikanët e vaksinuar mund t'i heqin maskat në ambientet e hapura

Mjeku amerikan, Antony Fauci

Mjeku amerikan, Antony Fauci, ka thënë se amerikanët ka thënë se amerikanët plotësisht të vaksinuar mund të heqin maskat e tyre jashtë.

"Nëse jeni të vaksinuar, nuk keni pse të mbani maskën jashtë. nëse jeni vaksinuar dhe jeni jashtë, lini mënjanë maskën tuaj. Nuk keni pse ta vini", tha eksperti i sëmundjeve infektive.

Sipas tij, janë gati 118 milionë amerikanë që më në fund mund të 'zbulojnë' fytyrat e tyre. Në Amerikë deri më tani janë vaksinuar 45% e popullsisë dhe gati 60% kanë marrë dozën e tyre të parë.

Ndërkohë, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në udhëzimet e përditësuara në fund të prillit rekomandon që ata që janë të vaksinuar tërësisht mund të mos i mbajnë maskat në mbledhje në ambiente të jashtme, por jo në vende të mbushura me njerëz.

J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vendimi negativ i BE, sekretarja për Marrëdhëniet me Jashtë e PS: Lajm që pritej! Sukses për Shqipërinë fakti që 27 vende i dhanë dritën jeshile!