Ekspozita për Çamërinë në Presidencë, Ambasada greke: Provokim! Përgjigjet Meta: S'iu jap llogari juve, por vetëm Kuvendit dhe popullit shqiptar

Foto nga ekspozita

Reagime të ashpra dhe “kërkesë llogarie” ka pasur nga Ambasada greke në Tiranë mëngjesin e sotëm ndaj presidentit Ilir Meta, të cilin e kanë akuzuar për provokim pasi në kangjellat e presidencës shfaqet prej disa ditësh një ekspozitë për Çamërinë.

“Meta shfaqet në një ekspozitë me foto dhe harta nga i ashtuquajturi ‘gjenocid i Çamërisë’ dhe gjoja ‘pushtimin e territoreve shqiptare në Greqi”, shkruhet në artikullin e publikuar nga “Protothema”.

Sipas mediave, Ambasada Greke në Shqipëri ka kërkuar heqjen e menjëhershme të kësaj ekspozite, ndërsa kanë publikuar edhe disa fotografi të presidentit në të.

Lidhur me këto akuza, është përgjigjur Presidenca duke thënë se nuk jep llogari para asnjë ambasade, por vetëm para Kuvendit dhe popullit shqiptar.

Ekspozita përkujtimore e gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, është e aksesueshme për publikun prej disa ditësh në kangjellat e presidencës, ku çdo kalimtar përmes fotove dhe hartave mund të rikujtojë një pjesë të historisë sonë të pamohueshme.

Reagimi i mediave greke

Foto nga ekspozita

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:14
Ekspozita për Çamërinë/ Akuza për provokonim nga Ambasada greke, përgjigjet Presidenca: Jap llogari vetëm para Kuvendit dhe popullit

Pas akuzave për provokim nga mediave greke dhe Ambasadës së Greqisë në Tiranë lidhur me ekspozitën kushtuar Çamërisë, Presidenca është përgjigjur duke thënë se nuk jep llogari para asnjë ambasade, por vetëm para Kuvendit dhe popullit shqiptar.

Reagimi i Presidencës:

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ka qenë i ftuar në datën 15 nëntor 2021, për të vizituar këtë ekspozitë, të organizuar nga shoqëria civile, me fotografi dhe harta të vjetra, mijëra vjeçare, të gjetura në Enciklopeditë dhe Muzetë e vendeve të ndryshme të botës, si Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës, Italisë, Turqisë dhe Greqisë.

Presidenti Meta e pranoi ftesën për të parë nga afër këtë ekspozitë, të organizuar jashtë ambienteve të Institucionit, pa marrë përsipër të vërtetojë saktësinë apo të bëjë interpretimin e materialeve të ekspozuara.

Çdo shtet serioz, duhet ta ketë të qartë, se Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta nuk jep llogari për vendimet dhe qëndrimet e Tij para asnjë ambasade të akredituar në Tiranë, por vetëm para Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhe popullit shqiptar.

Çdo përfaqësi e huaj në Tiranë, e çdo shteti që aderon në Konventën e Vjenës, për çdo pretendim apo sqarim lidhur me aktivitetin apo qëndrimet e Presidentit të Republikës, duhet të ndjekë vetëm rrugën zyrtare, përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z Ilir Meta, siç dihet botërisht, ka qenë, është dhe do të mbetet një kundërshtar i vendosur i ndryshimit të kufijve në Ballkan.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • lio: 20/11/2021 21:35

  bravo Ilir Meta ky veprim ju nderon

  Përgjigju
 • Iris: 20/11/2021 03:58

  Meta ka plot probleme e gabime,por kesaj rradhe ka plotesisht te drejte.Reagimi i Greqise per Camerine ngjan me ate te Kines per Tibetin dhe Taiwanin.Me bejne pershtypje disa komentues qe jane gati te sakrifikojne interesat kombetare per hir te hyrjes ne BE!Kaq poshte keni rene?!

  Përgjigju
 • Hillo: 19/11/2021 17:30

  Gam gum.. cpati Iliri ai e kishte mire me greket. Po afrohet patjeter per votat a cameve

  Përgjigju
 • Aaaaaa: 19/11/2021 14:46

  Camet te shkojn ne turqi ne vendin e tyre se nuk jan as grek as shqiptare....

  Përgjigju
  • Ilirjan: 19/11/2021 18:09

   Ne Turqi te shkojne ata te ardhurit nga Turqia ne Neazmirni qe edhe sot pas 100 vitesh flasin turqisht. Te gjitha popullsi te,si turq edhe came, levizen per dashje te qeverise greke. Kjo i thote te tera.Sot corap Ballkani prej grekeve e serbeve. Ata perzune, moren, hoqen, vrane etj.Vetem INJORANTET s'kuptojne.

 • Law: 19/11/2021 14:03

  Ilir Meta u kujtua per ceshtjen came njelloj si u kujtua Saliu per demokracine brenda PD-se pasi e larguan. Ne nje vend ku gjykata kushtetuese tallet me qytetaret e saj dhe nuk shqyrton urgjent vendimin e kuvendit per shkarkimin e ketij mender presidenti nuk ka me shprese. Kur palo prokuroret Spaku kerkojne mandat te perhershem edhe pse pa rezultate duke shuar endrren e ketij populli per drejtesi nuk ka me shprese. Ne nje vend qe ka ende idhtare qe shohin si shprese nje kufome politike dhe njerezore si Sali Berisha nuk ka me dinjitet. Fronti i te keqes Meta - Berisha po provokojne nje konflikt civil ne shqiperi dhe po tentojne te lekundin marredheniet me perendimin ne fuksion te shpetimit dhe ruajtjes se pasurise te tyre kriminale. Rames kjo situate i vjen per mbare sepse keshtu rri dhe 100 vite ne pushtet, ai qe e peson eshte populli.

  Përgjigju
 • Tani: 19/11/2021 13:59

  Ilir Meta mund te kete shume gabime por per kete reagim meriton nje Bravo

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 19/11/2021 13:03

  Pavarsisht mendimeve qe kemi per presidentin,ceshtja came eshte ceshtje kombetare shqiptare.Grekerit te reflektojne per krimet e bera ndaj tyre.Kjo duhet te kerkohet me force.Nuk na duhet fare hyrja ne europe pa dinjitetin kombetar .Sic vune kusht grekerit per ligjinmbi minoritetet ,tu kerkohet largimi i menjehershem i varrezave "greke"nga territori i Republikes se Shqiperise.Tu vihet afat dhe nese nuk respektohet,te behet cvarrime nga shteti shqiptar,te transportohen keto ne anen greke ose vijen ndermjetese te kufiri .po te duan te vine ti marrin atje.Se dyti,te percaktohen e dokumentuar koha e ardhjes se bujqeve cifcij greke ne territorit e tokave shqiptare,prone e bejlereve shqiptare te zones.Tu kerkohet hapur,ose te pranojne te jetojne duke respektuar shtetin shqiptar,pa lojra vorioepiriote ,ose te largohen nga kane ardhe.Respektimi i minoritetet nuk ka te beje me hapje bythesh per interesat greke,se duhet te futemi ne Europe.Ne nuk futemi ne Greqi.Nese europa nuk do ,te kerkohet me referendum popullor kerkese per futjen si shtet i ShBA.Mjaft me me hipokrizine serbomadhe e grekomadhe te Europes

  Përgjigju
  • arjani: 19/11/2021 14:13

   po.me.ti kthyer vizat neser europa. po.ku te pranon shba. vetem me turqine ke.mundesi.

 • Reg: 19/11/2021 13:02

  Le te bej sa note proteste te doj nuk fshihet dot nga realiteti historik ai shtet qe na mban ne femijet e emigrantve ne vend numero

  Përgjigju
 • Cami: 19/11/2021 12:50

  PATRIOTIZMI-strofkulla e fundit e maskarenjve!

  Përgjigju
 • Mondi: 19/11/2021 12:42

  Shkelqesi edhe ty baba te ka thene qe ti duash camet

  Përgjigju
 • Pjeter: 19/11/2021 11:28

  Deri kur do te vazhdoje Greqia te mbuloje historine e qelbur te saj? Eshte vend i BE-se ku shkel vazhdimisht akordet e firmosura po vete,per te drejtat e njeriut e te prones.Greqia mbeshtet akuzat gjenocidit te armeneve,por nuk pranon ate qe ka bere vete ndaj nje popullsie autoktone shqiptare.Kane bere te njejten gje, turqit e greket kunder armeneve e shqiptareve myslimane te Çamerise,veten ne permasa te ndryshme nga njera tjeter.Deri kur mendojne greket se kjo poshtersi mund te vazhdoje?

  Përgjigju
  • Pjeter: 19/11/2021 14:42

   Qe ky presidend duhet te shkarkohet nuk ka me dyshim,por qe reagimet greke jane per tu flakur andej nga vine edhe kjo nuk duhet te kete dyshim.Ketu nuk po behet fjale per pretendime territoriale,nuk mundet Greqia te vere veto per nje ceshtje te tille,sepse eshte ne te drejtat themelore ate assj europe ku ben pjese vete ajo,nuk munden e nuk duan ta bejne teme diskutimi nderkombeta,preferojne me shume protesta nen ze te ambasades se tyre,e dine shume mire qe ajo eshte nje pjese e erret e historise se tyre e nje dite do te ballafaqohen,dhe tezat e deritanishme,nuk po ju pijne uje si me pare e kjo i ben te jene nervoze,por,per ndryshe nga ne,reagimet e tyre jane kompakt,nuk ja fusin njeri tjetrit ne dem te interesit kombetar,edhe pse mediat,istitucione,intelektuale e te tjere e dine mire se ç'kane bere greket mbi popullsine myslimane came,perseri, jane te nje zeri ne kerkesen per tu mbyllur gojen shqiptareve.

  • Artur: 19/11/2021 12:44

   Ok ne rregull e drejte. Por per 100 vjet nuk kemi bere asgje per Canerine, a mund te presim dhe disa vite te tjera deri sa te te hyjme ne BE? Keshtu do ta pesojme si Maqedonia qe hasi veton Greke per dekada e tani duhet te plotesoje kushtet e bullgaris. Ky presidenti qe kemi e kutpon shume mire kete situate dhe ai per qellime POLITIKE po acaron martdheniet me nje shtet qe mund te na vere veton. E gjitha kjo eshte ne dem te shqipetarve dhe Shqiperise. Ai nuk duhet te jete president duhet te shkarkohet menjehere.

 • Arben Metani: 19/11/2021 11:08

  Bravo i qofte Ilir Metes kete here, edhe pse e ka bere per interesa personale. Duhet shikuar veprimi i bere, pastaj personi qe e ka bere. Nuk genjen dot më Ilir Meta, asnjëri. Thot mire Edi Rama, nuk jane budallenj Shqipetaret.

  Përgjigju
  • Miri: 19/11/2021 15:08

   Ok ne rregull ta them une.. veto nga Greqia per negociatat me Europen..pik kaq sdo shume ta kuptosh. keta luftoje te gjithe kunder shqiperise..mbaje mend kete qe po them tani...

 • Redi: 19/11/2021 10:50

  Pavaresisht pikeve qe kerkojnr te fitojne humburit mbas veshjes se nacionalizmit, e verteta Came eshte aty, ne ato foto mund te mos jete as gjysma e asaj qe ka ndodhur! Nota Protestes, ne ket rast eshte Vleresim!

  Përgjigju
 • Turi: 19/11/2021 09:44

  Historia nuk behet sipas oreksit te njerit apo te tjetrit , Greqia duhet te pranoje genocidin dhe te kerkojne falje publike palacot dhe mos ta ngrene zerin

  Përgjigju
 • Cameria: 19/11/2021 09:41

  Mos te shqetesohet shume Athina,se agushi nuk e ka me asnje,as camet do ti ndihmoje,as greqine ta demtoje. Qellimi i tij i vetem eshte te fus ne konflikt Shqiperine me Greqine ne prag te diskutimit negociatave, se e di qe greqia mbytet me nje luge uje per ti bere keq Shqiperise,si dhe te ruaje floririn e vjedhur se po i kercasin prangat para syve. 30 vjet ka ne krye te pushtetit,sot u kujtua per camerine.Taton pulsin e situates. Pastaj Athina e ka dekoruar agushin me dekoraten me te larte.

  Përgjigju
  • Scutari: 19/11/2021 12:23

   Bravo!! Nje shkop ne rroten e integrimit!!

 • Sondazhi i ditës:

  Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq në vend, mbyllet Rruga e Arbrit, shkak reshjet e dendura të dëborës