Ekzekutimi i Demir Backës në Fier, policia i shkon disa herë në shtëpi 'Ben Qimes' për ta marrë në pyetje, por nuk e gjen, familjarët: Është me punë në Tiranë

Teksa kanë kaluar 3 ditë nga ekzekutimi i Demir Backës në Fier, ende nuk ka një autor të dyshuar për ngjarjen. Ndërkohë mediat shkruajnë se Policia i ka shkuar në shtëpi Arben Isufit, i njohur si 'Ben Qimja', me të cilin Backa ka patur një konflikt rreth 1 vit e gjysmë më parë.

Pavarësisht se e kanë kërkuar disa herë në shtëpi, për ta marrë në pyetje në lidhje me ngjarjen, policia nuk e ka gjetur atë, ndërsa familjarët kanë deklaruar se Isufi ka shkuar me punë në Tiranë. Policia i ka lënë një fletëthirrje që ai të paraqitet në polici.

Nga hetimet e deritanishme rezulton se në ekzekutim kanë marrë pjes 3 persona, të cilët prej ditësh kanë ndjekur lëvizjet e Backës, para se ta ekzekutonin mbrëmjen e së shtunës.

Ndërkohe policia e shtetit e prokuroria kanë shpallur ne kërkim policor 2 shtetas qe mund te kenë dijeni për ngjarjen pasi nga kontrollet s'janë gjetur ne banesa. 

Në vrasjen e Demir Backës dyshohet se kanë marrë pjesë qitës profesionistë nga qyteti i Vlorës, pasi është provuar se autorët kanë ardhur në Fier nga Vlora dhe janë kthyer sërish në Vlorë.

57 vjecari, ndonëse nuk ndërroi jetë në vend, nuk mundi t’i mbijetojë mbi 15 plumbave në drejtim të tij dhe humbi jetën rrugës për spital.

2 autorët qëlluan Demir Baçkën nga një makinë tip Benz, në lëvizje, me targa kosovare. Vetëm pak minuta pas ngjarjes, në anën tjetër të qytetit, një mjet po Benz u gjet totalisht i djegur, ndërsa mendohet se u përdor nga autorët e ngjarjes e më pas u braktis dhe iu vu zjarri për të humbur gjurmët.

Brenda Benzit të djegur u gjetën një kallashnikov dhe një pistoletë, të cilat janë dërguar për ekzaminim.

57 vjeçari Backa ishte pronar i lokal 'Piazza' në Fier dhe një tjetër pistë ku po hetohet, sipas mediave, është një konflikt pronësie me një shtetas. Bëhet fjalë për 200 hektarë tokë të dhënë me koncension në Godull. Lidhur me ngjarjen, disa persona u shoqëruan. Backa, është vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit Medi Backa, i njohur si Buc Backa, i vrarë në 1997-ën, bashkë me 23 persona të tjerë, në masakrën e Levanit.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 27/10/2021 01:36

  Pse nje fletethirrje? Duhet te kishit derguar nje ftese ne zarf me fjongo,nje buqete lulesh dhe nje kuti me cokollata,sepse kriminelet ne Shqiperi duan trajtim V.I.P!! Pse nuk i kerkoni policise se Tiranes t'jua dergoje kete miun e kanaleve me poste?

  Përgjigju
 • Shoku: 27/10/2021 00:44

  Qimja nuk ishte ne banese se eshte futur ne bunker duke pire bidon se e ka kapur paranoia tani,ishte mire deri ketu me ato gjobat poshte e lart me fakiret qe gjente po tani e dhjeu nuk ka zot qe shpeton.

  Përgjigju
 • Ardi Faikas: 26/10/2021 22:36

  Po jan nga Vlora e garantuar qe esht Nar Musta,Ai esht sanguefredo te heq qafe

  Përgjigju
 • Në tiron: 26/10/2021 18:45

  A ka lënë Dem Backa ndonjë për ta shkrepur? Apo ka lënë Ben Meçe me dyfek Të ha m.... jo të vjet.

  Përgjigju
  • Aaaaaaa: 27/10/2021 17:42

   Demi e ka pas dashnore gruan e meces..

 • Fier: 26/10/2021 15:03

  Te gjith kosovaret edhe camet e fierit duhet te shporren nga qyteti fierit se jan njerez te poshter te pa bes ..vdekje kosovareve edhe cameve se kan perdhunuar e grabiten popullin e urt te fierit..vdekje zagareve

  Përgjigju
  • Fier: 26/10/2021 21:57

   Po them per kosovaret e fierit JO te kosoves.

  • Rugova rugova: 26/10/2021 19:32

   qysh po thu ashtu sjemi te gjith kosovaret te pa bes ore shoki sedi pse e urreni kosoven aq shum ju a fol shqip ti edhe ne shqip vllezer jemi a ka ndodhe naj her ne kosove shqiptarin e shqiperis me plaqkit se neve si na ndodhe ne shqiperi

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Përse Berisha iu gjunjëzua Damianit?

Mero Baze: Përse Berisha iu gjunjëzua Damianit?