Vrasës profesionistë nga Vlora dyshohet se ekzekutuan Demir Backën! Pistat e hetimit, rrahja e 'të fortit' të Fierit më shumë se një vit më parë dhe konflikti i pronësisë

Një konflikt i vjetër me një personazh të njohur të botës së krimit me inicialet A.I., është një nga pistat kryesore ku po heton policia, lidhur me ekzekutimin e Demir Backës mbrëmjen e së shtunës në qytetin e Fierit.

Sipas 'Ora News',  sherri mes Backës dhe A.I. ka ndodhur një vit e gjysmë më parë, në një nga ambientet e kafe “Piazza” në Fier, ku Demir Backa dhe ky person së bashku me djalin e tij, kishin shkuar për t’u sqaruar pas një konflikti që i riu kishte pasur me mbesën e Backës. Djali i të fortit me inicialet A.I e përndiqte vajzën prej kohësh, dhe tentativat për sqarim jo vetëm që nuk kanë përfunduar mirë, por Demir Backa dhe A.I. janë përfshirë në një konflikt verbal e fizik, pasi Demir Backa e ka qëlluar me pëllëmbë dhe grushte personin tjetër.

Ndonëse mes dy palëve ka pasur tentativa për mbylljen e konfliktit, personazhi i botës së krimit nuk ia ka falur sherrin Demir Backës.

Në vrasjen e Demir Backës mbrëmjen e së shtunës dyshohet se kanë marrë pjesë qitës profesionistë nga qyteti i Vlorës, pasi është provuar se autorët kanë ardhur në Fier nga Vlora dhe janë kthyer sërish në Vlorë.

57 vjecari, ndonëse nuk ndërroi jetë në vend, nuk mundi t’i mbijetojë mbi 15 plumbave në drejtim të tij dhe humbi jetën rrugës për spital.

2 autorët qëlluan Demir Baçkën nga një makinë tip Benz, në lëvizje, me targa kosovare. Vetëm pak minuta pas ngjarjes, në anën tjetër të qytetit, një mjet po Benz u gjet totalisht i djegur, ndërsa mendohet se u përdor nga autorët e ngjarjes e më pas u braktis dhe iu vu zjarri për të humbur gjurmët.

Brenda Benzit të djegur u gjetën një kallashnikov dhe një pistoletë, të cilat janë dërguar për ekzaminim.

57 vjeçari Backa ishte pronar i lokal 'Piazza' në Fier dhe një tjetër pistë ku po hetohet, sipas mediave, është një konflikt pronësie me një shtetas. Bëhet fjalë për 200 hektarë tokë të dhënë me koncension në Godull. Lidhur me ngjarjen, disa persona u shoqëruan. Backa, është vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit Medi Backa, i njohur si Buc Backa, i vrarë në 1997-ën, bashkë me 23 persona të tjerë, në masakrën e Levanit.

 

/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Trnakop Kacija: 25/10/2021 07:42

  Nuk me vjen mire cka ka ndodh-por e ka rregull njeriun ne “object” te vet para djalit - nese e ka bere nje pune te tille ja paft hajrin. E tash le ti vazhdojne episodat e hakmarrjes se perndryshe vaj halli per ta - do ja u mesyne te tjere per hakmarrje etj etj.

  Përgjigju
 • Heroi: 25/10/2021 07:33

  Nga nje vend ku lepuri eshte kafsha me e eger shume çudi e madhe te ndodhin keshtu vrasjesh burra....heu bre

  Përgjigju
  • Arben: 25/10/2021 09:31

   Po ti o hero mir që u zgjove nga gjumi a derzi, kjo historia e lepurit eshtë e kohes së enverit, nejse mirseerdhe a i shkret ne kohen e lepujve që jan bër Heronj KLM

 • Shoku: 25/10/2021 00:59

  I ndjeri te pakten paska qene burre e ka rrahur Ben Qimen 1.50cm I gjate me shpulla dhe vetem nje frikacak te vret me pagese se ska bythe ta bej vete,me kujtohet vite me pare kur kete Qimen e mbante Beshir Troka si zar nga mbrapa ne Tirane me pjate ne dore me miell.

  Përgjigju
  • Shoku: 25/10/2021 10:34

   Miku ore kolopuc nga ti dish keto se ke qene duke pire qumesht te mullari lopes dhe fshije hundet me qurre,merre dhe qime bythen e dil ketej nga Tirana thuj mos kij frike se e ka kap paranoia nuk e leshon bidonin e pjaten sa per Beshon e njihte mire ai pyete.

  • miku: 25/10/2021 06:36

   ca behet ketu mjer ne ngelet ben isufaj ta komentosh ti o mavri me boj i njef njerzit te q... ty bashk me beshir troken o mut ca thua

 • Nje mik qe ju do sinqerisht te miren.: 25/10/2021 00:25

  Ngushellime familjes Backa, Pa perjashtuar ndonje konflikt te mundshem, Jane familje e mire dhe me halle kane arritur diku. Sjane si flasin njerezit qe si njohin hic! Po si gjithmone shqipet lexojne 2 lajme Dhe i besojne e i pervetsojne lajmet dhe bejne sikur jane rritur me ato ne te njejten lagje. --- Nje gje ne lidhje me temen se eshte shume e trishte Ne gjithe kto vrase mes njeri tjetrit: Uroj te mbyllen ndonjehere kto probleme ne Shqiperine tone te varfer, Hasmeri pa lidhje per xhelozi dhe inate boshe Ndaj njeri tjetrit per hic gje Thjesht per ego!!!.. Merreni me qetsi o njerez se ka per te gjithe, Se ngelet neper bunkere duke u rujt E me makina te blinduara dhe xhamat e shpia blind, E me 100 roje injorant qe as nuk dine t'iu ruajne e nuk pate nje dite te lumtur, A nuk ju vjen pak keq qe sjeni te zotet te shijoni pikat me te rendsishme Ne jete, te dalesh te pish nje kafe me familjen, Te dalesh per dore me femijet... gje qe ju per fajin tuaj Skeni pase fatin dhe kenaqesine ta provoni, Sepse keni dashte te beni te fortin e lagjes Dhe te bini ne sy te tjereve! Ju skeni as shoke, as miq asgje, keni humbur nuk po arrini te kuptoni! Ju rujt zoti, sju kuptova kurre....!!!

  Përgjigju
  • Beni: 25/10/2021 07:41

   Ju ze syte leku,i merr jeta mbrapsht dhe nuk ndryshojne me,EGO leshi.Ju duket vetja te pa vlere nqse skan nga mbrapa 20 vete kur dalin.

 • Jofieraku: 24/10/2021 23:56

  Ore po nje Astrit Shullazi ca esht atje ne Fier ?

  Përgjigju
  • Xxx: 28/10/2021 15:53

   Titi esht godfather ne fier mo vlla , ca thoni ju ? Esht njeshi Greqise ne kohen e tija , ka bere reprezalje . Respekte Tit Sh me origjin na Kruja

  • ari: 26/10/2021 00:09

   O ti “ jofieraku. Nje Shullaz ka shqipria e ai esht aty ku rrin gangsterat e vertet 41 biss

  • Jofieraku: 25/10/2021 13:32

   Po shum historira mam degjuar per te o vlla pranaj pyes…

  • fieraku: 25/10/2021 06:31

   edi ca esht nje legen i urt i qimes kaq nje qe qesh asgje me shum ska adrenalin kaq po kaq ama asgje me shum

  • Qwert: 25/10/2021 05:41

   Cun bob po te tha mik eke mik po te tha armik eke armik...

 • Turi: 24/10/2021 23:55

  Historia e ka treguar qe kush kruhet shume i vjen ora , dhe camet e dine mire se kane eksperience nga e kaluara i perzune nga shtepite e tyre dhe i masakroi Greku keshtu qe kush mendon se me vrasje dhe dhune do sundoj ta dije qe po shkon drejt fundit te tij prandaj ska te forte dhe te dobet kjo bote

  Përgjigju
 • per ty andi: 24/10/2021 22:50

  pa diskutim qe Renato Çami bashk me Mozin esht nr 1 ne Fier absolutish e tregojn veprat ke kan vrar e ca kan ber ama deri me sot pastaj automatikisht vjen Qimja . Po qe per trima ka dhe te tjere plot po trima ama

  Përgjigju
  • valliza: 25/10/2021 06:33

   iko bebeline e mbushur ahahahhaha kush ti thot kto prallla kucve i futi ai 25 vjecari 80plumba ne karburant e ben fasaden brenda 2 netve kush i ka qelluar çameve deri me sot o fshatar i mbaruar

  • Ferma: 25/10/2021 05:20

   Cfar reno thot ky ata kucet e moren renon peng e mbajten dy dite ne kotecin e pulave pastaj i futen nje shqelm bydhes iku renua e qe nga ajo dite nuk dihet ku eshte futur..

  • Fieri: 25/10/2021 02:16

   Je i vogel ti o shoku ku di gje ti ca behet. Ka firak qe ti si njehe fare qe kan ber ligjin ne fier edhe e bejn akoma.

  • Beni: 25/10/2021 00:04

   Sa spiuna paska fieri.Fshatar llafezane qe vetem me llafe merreni.

 • Ere ca bere..: 24/10/2021 22:26

  Berat - Lushnje - Ballsh - Fier - Skrapar.. jane kryqezime droge e prostitucioni ka 25 vjet! Disa nga kto jane ne poste drejtuese Ne polici dhe instutucione.. Te tjeret e ndjekin nga europa trafikun ne vazhdimsi.. Dhe kto do shfarosen ashtu sic e kane nisur Do i zene mallkimet sipas menyres qe bene leket. Se nuk falet gjynahet duke shku te baba tomorri, Edhe hajt merr baba mondin mbushi xhepin dhe fol ca bekime te ngrohta sa me genjy vehten kta kriminelet e trafikantet!

  Përgjigju
 • Fieri: 24/10/2021 22:19

  Aty ne fier ka 100 ska renato e arben.. Po nejse, sic e tha naltmadhnia, Do hane kokat e tyre Se shteti ka vdek ka 30 vjet! I perjetshem kujtimi Aranit Celes.. Kishte lezet qetsi totale dhe ne 3 nates I leje femijet jashte pa merak.

  Përgjigju
  • O fieri: 24/10/2021 22:52

   Ka 100 o fieri po Renato esht kapo. Kush jeton ne fier e di shum mir. Ska laluc e kosovar qe ngaterrohet me ate.

 • adi: 24/10/2021 21:42

  Mos u merni me llafe ky e ai por ne Fier e ne Shqiperi Lobi Cam eshte i pathyeshem, madje i kane tentakulat edhe jashte vendit! S'kapen me Cemerit dhe me shkolle dhe me leke dhe me mende!

  Përgjigju
  • Hahaha: 25/10/2021 05:23

   Cam trima dilni nga vrima

  • ad çami: 24/10/2021 22:51

   dukesh qe je çam ahhaha po esht lob i fort qe na tirana e deri ne sarand po ne veri nuk ka eksponent te themi te drejten na tirana e lart si njef njeri

 • Kurioziteti: 24/10/2021 21:41

  Ke ka rrahur ky dhe cila ka qene shkaku i vertete?

  Përgjigju
  • O kurjozo: 24/10/2021 22:51

   Tani te doli gjumi. Ik shoku futi naj loj bilardo! ca po duhen keto pun nuk jon perty seti qenke kurjoz.

 • Andi: 24/10/2021 20:23

  Renatoja eshte njishi ne fier nuk i ha per asnje dhe askush nuk ja permend emrin

  Përgjigju
  • @per ty: 24/10/2021 22:14

   Vlla si rruhet njeriu per ben qimen se nfund te fundit koha ka treguar qe ai gjen e ben pra di ku ngre koken dhe di ku e ul te evitoje qe te dale ne afishe. Ben kurva nuk eshte garip se garipi nuk ben tfortin me hallexhinjte. Dhe lejini kto gjera jo leke qe nuk numurohen jo pushtet mos u merrni me fjale rrugesh. Ka te tjere shume po shume me tforte financjarisht se ben qimja po nuk dalin te bejne karagjozin neper fier. Shiko benin shiko nipat, sdi ke te quash kurve halabak me perpara

  • fieraku: 24/10/2021 21:53

   Ne fier vetem nje A.I ka bisha, Ben Qimja aka Arben Isufi leket me thase, po ka qene ai i rrun qimet shteti edhe hasmi se nuk i mbarojne leket

  • gjethi: 24/10/2021 21:01

   kush ky renato mor Andi?

  • Per ty: 24/10/2021 20:41

   Sot per sot ne fier esht ben qimja. Ka pushtet e leke sa nuk numurohen.Pastaj vjen Renato.

 • Diku: 24/10/2021 19:52

  O gogol. Mos beni sondazhe futja kot. Basha dhe Berisha jane bashke. Eshte tentativa e fundit. Po e hani diten per diell. Mos e hani sapunin per djath. Jeni trashur nga pushteti.

  Përgjigju
  • gogoli: 24/10/2021 20:58

   o robo mos peshtyj ne qiell se te bi surratit. sondazhit duhet ti pergjigjesh po jo nuk kam mendim ...ketu komento per kete qe e vrane se ishte rob i mire...edhe pse rrahu nje nga te fortet

  • Diku: 24/10/2021 20:52

   Po diku po.. tamam ke fol.. fiks ke komentu per lajmin ne fjale, Tipik shqipe je, ja fusni si kau peles!!!

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump, çudit Berisha: Karma e sjelljes së SHBA ndaj PD

Atentati ndaj Trump, çudit Berisha: Karma e sjelljes së SHBA ndaj PD