Ekzekutimi i Iljaz Çalit, eksperti i kriminalistikës: Autorët nuk dogjën automjetin, kanë përfituar nga errësira! Stakimi i energjisë si masë kursimi i nxituar, do nxisë kriminalitetin

Eksperti i kriminalistikës, Artan Rexhepi komentoi në një intervistë për Report Tv ekzekutimin e mbrëmjes së djeshme të Iljaz Çalit pranë kthesës së Rinasit. Ai tha se ajo që i bëri përshtypjen më shumë ishte fati që autorët nuk dogjën mjetin dhe sipas tij kjo mund të ketë ardhur si rezultat i errësirës në rrugë, ku autorët kanë qenë të sigurt që nuk janë parë dhe nuk kanë lënë prova pas.

Stakimi i energjisë në akset rrugore si masë e kursimit të energjisë nga qeveria, eksperti e cilësoi si të nxituar, pasi kjo do të shërbejë si nxitje edhe më shumë i kriminaliteti në vend.

"Nuk është gjetur automjeti i djegur dhe kjo në gjykimin e tim ka lidhje me mungesën e ndriçimit, ka përfituar nga errësira. Dy janë shkaqet ose ka qenë automjeti shumë i kushtueshëm ose janë ndjerë të pakërcënuar për t'u zbuluar dhe janë larguar. Edhe po të mbledh kamerat policia rreth vendngjarjes nuk i hyjnë në punë policisë kur aty ishte errësirë. Stakimi i energjisë ishte i nxituar pasi do të nxisë më shumë kriminalitetin. Shteti duhet të vendos kamera cilësore në disa pika kyçe. Fiksja e dritave ka edhe probleme për aksident, kjo do të rrisë edhe krimin e rrugës që qytetarët do të vidhen dhe goditen rastësisht', tha Rexhepi.

Vrasja ndodhi mbrëmjen e djeshme pranë  kthesës së Rinasit, ku Iljaz Çali, 37 vjeç u ekzekutua me armë zjarri teksa po lëvizte me mjetin e tip "Land Rover" me targa  AB 988 AS. Ekzekutimi i tij mbetet ende i paqartë, ndërsa ende nuk ka autor për këtë krim. Pistat e hetimit për ekzekutimin e Iljaz Çalës janë ajo e larjes së hesapeve por edhe ajo e konfliktit për biznesin e kromit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Faiku.: 04/04/2022 13:46

    Cfare do te thote "stakim"? Eh cbehet!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…