Ekzekutoi 48 vjeçarin në Kavajë për të marrë hakun e vëllait, dorëzohet në polici Habib Rexha! Dëshmia: E pashë rastësisht dhe e vrava! Shoqërohet edhe shoku i tij

Habib Rexha, autori i vrasjes së ndodhur në 21 maj brenda një lokali në Kavajë ku u ekzekutua me plumb në kokë, Arjan Gose, është vetëdorëzuar ditën e sotme në polici. Sipas njoftimit të policisë bëhet me dije se pas negociatave me familjarët e të riut, këta të fundit kanë arritur ta bindin që t’u dorëzohet autoriteteve pasi nuk kishte mundësi t’ja mbathte më gjatë.

Arratia e Rexhës i cili u kthye nga Italia për t’u hakmarrë për vrasjen e vëllait të tij, Altin Rexha i cili u qëllua me armë nga Edmond Gose (vëllai i Arjan Goses), ka zgjatur vetëm 48 orë ndërsa policia pati caktuar edhe një shumë prej 10 mijë eurosh si shpërblim për personat që mund të jepnin informacion mbi vendndodhjen e tij. Gjatë dëshmisë së dhënë në polici, autori i ngjarjes ka mohuar të ketë bërë një planifikim për vrasjen e Arjan Gosës duke thënë se e kishte parë rastësisht brenda lokalit në Kavajë dhe nga gjaknxehtësia pasi iu kujtua vëllai i tij.

Habib Rexha rrëfeu se ka qenë së bashku me një shok dhe se ky i fundit nuk kishte qenë në dijeni mbi ngjarjen. Por policia ka shoqëruar në komisariatin e Kavajës edhe shokun e tij, Ervin Kurti me të cilin Rexha dyshohet të jetë larguar në drejtim të Kukësit për t’ja mbathur nga forcat e policisë.

“Isha bashkë me një shokun tim, pashë që shënjestra ka qenë ulur në lokal. Pashë atë dhe ika 300 metra larg. Lashë makinën atje dhe u ktheva në këmbë. Armën e mbaja me vete, shoku nuk ka qenë në dijeni. E pashë rastësisht në kafe dhe veprova nga gjaknxehtësia”-mësohet të ketë thënë Habib Rexha.

Ekzekutimi i Arjan Gosës në 21 maj

Habib Rexha ka qenë i vetëm kur është afruar pranë lokalit dhe ka qëlluar me një plumb në kokë Arian Gosën e më pas është larguar në këmbë. Autori veproi i vetëm, e duket se është përpjekur që shenjën e hakmarrjes t’ia kthejë në të njëjtën mënyrë fisit Gosa. Ashtu sikurse Arjani u ekzekutua në sy të të atit, edhe Altin Rexha kishte pasur të birin përdore kur Edmond Gosa, e qëlloi me armë dhe e la të vdekur.

Shkak për ngjarjen e rëndë që tronditi Kavajën, është bërë një përplasje mes fiseve Gosa dhe Rexha për konfliktin e ndodhur në mars të këtij viti, kur Edmond Gosa, vëllai i Arian Gosës dhe Altin Rexha, vëllai i autorit të krimit të ndodhur dy ditë më parë, u konfliktuan me njëri tjetrin për një shkaqe banale dhe të dy ndërruan jetë pas plagëve të marra.

Si ndodhi vrasja e Edmond Gosës dhe Altin Rexhës më 29 mars?
Një konflikt banal më 29 mars të këtij viti çoi në vrasjen e Edmond Gosës, alias Armand Gosa, dhe Altin Rexhës, alias Sali Rexha, në Kavajë. Ata kanë pasur një konflikt disa ditë më parë dhe më 29 mars ata u takuan rastësisht në një lokal, ku teksa u përpoqën të sqaronin sherrin, situata degradoi deri në vrasje.

Pyetja 'Pse më sheh ashtu' nga Edmond Gosa ka irrituar Altin Rexhës, i cili ka marrë thikën dhe ka plagosur Edmond Grosën. Më pas ky i fundit i është kundërpërgjigjur me armë, duke e lënë të vdekur Altin Rexhën, por edhe vetë Edmond Gosa humbi jetën nga plagët që mori nga plagosja me thikë. Fisi Gosa mbahen edhe si “të fortët” në Kavajë. Në momentin që Gosa ka qëlluar me armë, në vend ngjarje ka qenë edhe fëmija i Altin Rexhës, i cili ishte futur në një dyqan.

E shkuara kriminale e Armand dhe Arian Gosës
Armand Gosa nuk ishte figurë e panjohur për drejtësinë pasi ishte përfshirë edhe më parë në një ngjarje kriminale. 10 vite më parë po në qytetin e Kavajës,  së bashku më vëllain e tij Arjanin, i cili mbeti i vrarë sot, masakruan me thika një person në vitin 2012. Viktima Gentjan Gjuzi humbi jetën pak muaj më vonë në spitalin e neurokirurgjisë. Sherri në atë kohë lindi për një vajzë. dhe solli për pasojë humbjen e jetës së babait të dy fëmijëve, 41-vjeçarit Mentor alias Gentjan Gjuzi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:42
Ndihmoi Habib Rexhën për t’u larguar drejt Kukësit pas ekzekutimit të Arjan Gosës në Kavajë, shoqërohet shoku i tij (EMRI)

1684743446_habibrexha.jpg

Policia e Kavajës ka shoqëruar edhe një person tjetër i cili dyshohet se ndihmoi Habib Rexhën për t’u larguar nga vendi i ngjarjes ku kreu ekzekutimin e Arjan Gosës në 21 maj.

Mësohet se është shoqëruar në komisariat, Ervis Kurti me të cilin Habib Rexha është larguar nga Durrësi drejt Kukësit.

Ora 20:23
Ekzekutoi Arian Gosën në Kavajë për të marrë hakun e vëllait, zbardhet dëshmia e Habib Rexhës: Veprova nga gjaknxehtësia

1684749120_habibrexha.jpg

Gazetari i Report Tv, Sokol Dema ka zbardhur dëshminë e autorit Habib Rexha i cili ekzekutoi Ardian Gosën në Kavajë. Ai thotë se shoqëruesi i tij nuk ishte fare në dijeni për ngjarjen ndërsa u shpreh se e gjitha ka qenë nag gjaknxehtësia.

‘Isha pranë një kinkaleria bashke me një shokun tim. Pashe qe shënjestra ka qene ulur ne lokal. Pashë atë dhe ika 300 metra larg. Lashë makinën atje dhe u ktheva ne këmbe. Armen e mbaja me vete. Shoku nuk ka qene ne dijeni. E pashe rastësisht ne kafe. Veprova nga gjaknxehtësia.

U largova bashke me shokun nga Durrësi me drejtim te Kukësit.”- mësohet të ketë thënë Habib Rexha.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Drejt: 24/05/2023 00:26

  I lumte pushka, ka heq qafe nje maskara, nje plehre.

  Përgjigju
 • Fshati: 23/05/2023 23:22

  Po te mendosh pak, kjo vrasje nuk do te ndodhte nese shteti bente deturen e tij.

  Përgjigju
 • Grupi: 23/05/2023 21:20

  Sakati i frustuar qe nuk u be njeri edhe ne europe. Shko ne burg tani rrace e poshter dhe qe aty marrsh habere te kobshme.

  Përgjigju
  • Raku: 23/05/2023 21:29

   Po cke ti pse me gjak te nxehte Po nga e di ti te kane vrare vllain morning ty apo thjesht te kane thene grupi ai e preku Po nuk e q... motren tende.Ku di ti mor djale si jane punet.Dhe ne Amerike te jetosh prape je sakat.Sakatix

 • Arben: 23/05/2023 18:18

  I besoj gjithmone drejtesise ligjore, por mesa zbardhen gjerat vellezerit e ndjere Gosa para 10 vitesh kishin masakruar me thika edhe nje te ri fatkeq ne Kavaje. Me kete Kuksianin ato vrane veten perfundimisht,ju shua rraca.Eshte nje krim i jashtzakonshem te vrasesh tjetrin ne sy te femijes 5 vjeçar,me motivin pse e paska shikuar nje malok. Kush ka ndjenja njerezore,nuk qetesohet kurre.

  Përgjigju
 • Xxxxx: 23/05/2023 16:01

  Eh lepurushi kuksit ...

  Përgjigju
  • YYYY: 23/05/2023 18:22

   Po cfare prisje ti, te bente trimerin ne arrati? Gabim i ketij ishte qe beri vrasjen dhe tani do kalbet ne burg kot pa lidhje.

  • Turi: 23/05/2023 17:29

   o xxxxx i kavajes, kete koment e shkruajte kur ishe ulur ne karrigen e kthyer mbrapsh, apo kur noi kuksion po ta leronte majasellin?

  • Per xxx: 23/05/2023 16:49

   Po ti me bq shkuresh je trim? Dihet per ca jeni te famshem ju kavajsit

  • Xxxxx: 23/05/2023 16:41

   Ik more miu arave cfar burrerrie eshte kjo qe ber ky bajga

  • Lepurush Tastiere: 23/05/2023 16:11

   Lepurush po e boni si burrat e shkoi vet me u dorzu o halabaker interneti intriganta Njerzit i zen taksirati se ka opionion si puna jote qe i vret ne seder njerzit o vemje

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë