Elly Schlein bën historinë, e para grua drejtuese e Partisë Demokratike në Itali! Forca e majtë, partia kryesore opozitare! E uron Meloni

Elly Schlein bën historinë, e para grua drejtuese e Partisë Demokratike në Itali! Forca e majtë, partia kryesore opozitare! E uron Meloni

Elly Schlein

Elly Schlein është drejtuesja e re e Partisë Demokratike në Itali, duke u bërë kështu e para grua që zgjidhet Sekretare e Parë e kësaj force politike. Ajo mori 53.8%, duke mundur kështu bindshëm favoritin Stefano Bonaccini, i cili kishte fituar dukshëm fazën e parë të kongresit. Në zgjedhje morën pjesë 1.6 milionë njerëz.

 “Edhe këtë herë nuk na panë të vinim”, bën shaka ajo në deklaratën e saj të parë. Schlein bëhet sekretarja e parë femër. Udhëheqësja tjetër, kryeministrja Giorgia Meloni  e ka uruar përmes një mesazhi: Shpresoj që zgjedhja e një gruaje të re për të drejtuar PD-në mund të ndihmojë të majtën të shikojë përpara dhe jo prapa”.

Rezultatet e qyteteve të mëdha ishin thelbësore për afirmimin e Schlein: Milano, Roma, Torino, Bolonja, Firence, por edhe Palermo dhe Napoli.

Dario Franceschini , një votues i madh i Schlein, rikthen ndjenjën e një rezultati të bujshëm: «Një valë dërrmuese shprese, zemërimi, krenarie, që askush nuk e besoi. Populli demokrat zgjedh të udhëhiqet drejt së ardhmes nga një grua e re. Fillon një histori e re”.

Dita e zgjedhjeve paraprake, e dëmtuar nga vdekja e një drejtuesi në një qendër votimi në Reggio Calabria për shkak të sëmundjes  filloi me pjesëmarrje të mirë. Pjesëmarrja e lartë, e cila kishte filluar që në mëngjes, u duk se mund të favorizonte Schlein dhe mbështetësit e Bonaccini e kuptuankëtë. Ndaj nisin ‘tam tamin’ e mesazheve: “Shko voto”.

Sekretari në largim, Enrico Letta , shfaqet në sediljen e tij në Romë dhe pas javësh heshtjeje të disiplinuar, heq disa guralecë nga këpucët e tij.

“Ka pasur muaj që kam qenë objekt i njëmijë ironish. Metoda e kongresit ishte e drejtë”, tha ai.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Kronikë per ata që bien dhe ata që ngjiten - Ç'ndodhi sot në Kuvend

Kronikë per ata që bien dhe ata që ngjiten - Ç'ndodhi sot në Kuvend