Emigrantë, përmbyset barka në Detin Egje, një fëmijë dhe një i porsalindur të vdekur, 4 të humbur.

Një barkë që transportonte emigrantë u përmbys në Detin Egje pranë ishullit të vogël Grek të Oinousses, midis Chios dhe bregdetit të Turqisë. Si pasojë e aksidentit një fëmijë dhe një i porsalindur vdiqën. Katër persona të tjerë u shpallën të humbur.

Rojet Bregdetare greke kanë rikuperuar kufomat e dy fëmijëve.

Sipas dëshmitarëve, 12 prej emigrantëve janë shpëtuar, por katër persona të tjerë janë ende të zhdukur.

Operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë me pjesëmarrjen e një helikopteri dhe një aeroplani.

Shkaqet e tragjedisë nuk dihen. Në kohën e aksidentit kushtet e motit ishin të mira.

Qindra migrantë dhe refugjatë kanë vdekur vitet e fundit duke u përpjekur të kalojnë Detin Egje në anije të vogla.

Sipas IOM, më shumë se 50 njerëz janë mbytur që nga fillimi i vitit.

Greqia është ‘shtëpia’ e rreth 70,000 refugjatëve dhe emigrantëve, kryesisht sirianë, të cilët kanë ikur nga vendi i tyre që nga viti 2015.

Sipas një marrëveshje të lidhur në vitin 2016 midis Turqisë dhe Bashkimit Europian, Turqia i ka dhënë fund fluksit të migrantëve në pesë ishujt Grekë më afër bregdetit të saj, në këmbim të 6 miliardë dollarëve.

Por numri i ardhjeve është rritur në mënyrë të vazhdueshme muajt e fundit.

Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis tha këtë javë se rreth 3,000 njerëz kanë mbërritur nga Turqia ditët e fundit, duke rritur presionin në objektet e pritjes tashmë të mbipopulluara.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Kaos në Rrugën e Arbrit, 200 makina disa orë të bllokuara! Kompania nuk lejoi lëvizjen e mjeteve: Hapet zyrtarisht më 29 nëntor