Emigrimi masiv i të rinjve në Britaninë e Madhe tkurr ekonominë e Hasit, banorët: Është skandal, jemi lodhur! S’po bëhet më mirë

Emigrimi masiv i popullsisë, e ka kthyer Hasin në një qytet të zbrazur, duke dëmtuar ekonominë e zonës. Numri i tregtarëve është reduktuar ndjeshëm, ndërsa ata që kanë mbetur nuk arrijnë dot as të sigurojnë bukën e gojës. Njëri prej tyre është edhe Abedin Geca, 57 vjeç i cili siç rrëfen të ardhurat nga tregtia nuk i mjaftojnë për të mbajtur familjen me 8 anëtarë. Njërin fëmijë e ka invalid dhe tjetri ka ikur me gomone në Angli, me shpresën për ta ndihmuar sadopak.

 “Jemi 8 anëtarë, djalin invalid e kam. Merre me mend janë tallur dhe me paret e invaliditetit se ka dhe nusen invalidë ja kanë hequr dhe pensionin”- tha Abedin Greca.

Abedini thotë se me rritjen e çmimeve fuqia blerëse ka rënë dhe se nëse gjërat nuk ndryshojnë edhe ai do të emigrojë.

 “Këtu është skandal. Ja ka shkuar ka ngarkuar ka marrë mall në Tiranë, ku t’i çojmë. Çmimet në tavan, nafta, taksat, makina etj kur të vish këtu rrudhen të gjitha nuk i blen askush. Pa punë, pa gjë ku të shkojmë. Në vend që të ecim për një jetë më të mirë edhe pak nuk rri do e mbyll, do iki.- tha ai.

Banorët e Hasit nuk shohin asnjë shpresë për rimëkëmbje, nëse shteti nuk vë dorë.

“Janë lodhur njerëzit, rini nuk ka ka ikur”, thotë një banor.

“Punësimi është kryesorja. Hasi ka emigruar shumë, por ato që kanë mbetur këtu punësimi është kryesorja që duhet”- tha një tjetër.

Me rreth 22 mijë banorë Hasi është nga ato zona që për nga numri popullsisë zë vendin e parë në shkallë vendi për emigrimin.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 11/04/2023 00:24

  Hasi historikisht i varfer ka qene,njelloj si ne kohen e Zogut,te Enverit,te Saliut.Por kam nje sugjerim per keta tregetare.Ne vend qe te furnizohen me mallra ne Tirane,pse nuk furnizohen nga zonat qe jane me afer si Kosova,Dibra,Lezha,Shkodra,Mali i Zi.Jo vetem qe malli mund te jete me i lire se ne Tirane,por qendron dhe me i fresket e ndoshta te gjitha shpenzimet plus qe numeron zoteria mund te jene me te uleta si rrjedhim?

  Përgjigju
 • Rexon: 10/04/2023 16:45

  Duan shtetin që ti ndihmojë!!!? Sa për të qeshur.... Njëherë se duan e pastaj e duan shtetin. Ka marrë fund, kur e rezuat shtetin se menduat se po rezonit veten tuaj. Ju ishit dhe jeni shteti. Tani falju Zotit Qirje Sali

  Përgjigju
  • Has e Grude: 30/04/2023 16:50

   Wirjen Bishe mire e keni se ai ju pompon ta gezoni.

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Forcat izraelite vrasin dy palestinezë gjatë një bastisje në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite vrasin dy palestinezë gjatë një bastisje në Bregun Perëndimor