EMRAT/ Rudina Hajdari forcon pozitat përballë Korab Litës, zgjerohet me 5 deputetë Grupi Demokrat në Parlament

EMRAT/ Rudina Hajdari forcon pozitat përballë Korab Litës, zgjerohet me 5 deputetë Grupi Demokrat në Parlament

Korab Lita dhe Rudina Hajdari

Grupit Parlamentar Demokrat i janë shtuar pesë anëtar të rinj. Kjo lëvizje është konfirmuar edhe nga vetë ky grup Parlamentar ku emrat dhe informacionet e anëtarëve më të rinj të Grupit Parlamentar Demokratik janë afishuar edhe në faqen zyrtare.

5 deputetët që u janë bashkuar Grupit Parlamentar Demokratik janë Ligoraq Karamelo, Krenar Rryci, Vasil Sterjovski, Majlinda Halilaj dhe Elda Hoti. Ky grup deri më tani drejtohet nga deputetja Rudina Hajdari dhe ardhja e 5 deputetëve të tjerë në grupin e saj, forcon pozitën përball kundërshtarit Korab Lita i cili pak kohë më parë u përpoq të merrte kryesinë e grupit dhe krijoi një përçarje.

Në një emision televiziv pak ditë më parë Korab Lita deklaroi se emrat e rinj që i janë bashkuar Grupit Demokrat u refuzuan, por ndryshe nga deklarata e tij, këta 5 deputetë janë zyrtarisht pjesë e Grupit Demokratik të drejtuar nga Rudina Hajdari.

Por kush janë 5 deputetët e rinj që i bashkohen grupit Demokrat të drejtuar nga Rudina Hajdari?
1. Ligoraq Karamelo u fut në Kuvend si deputet nga listat e Partisë Demokratike, kritik i ashpër ndaj qëndrimeve të Lulzim Bashës, ndërsa u kërcënua pasi mori mandatin e deputetit.

2. Majlinda Halili u fut në Kuvend nga lista e PD-së, qarku Tiranë në vendin e Gent Strazimirit, gjithashtu e akuzuar nga lidershipi demokrat për tradhti duke thyer vendimin e selisë blu.

3. Krenar Rryci është emri tjetër që ka pranuar të bëhet pjesë e grupit të Rudina Hajdarit. Ai vjen nga listat e PD-së në Tiranë, ndërsa fillimisht pranoi që të hiqte dorë nga mandati, por më pas deklaroi se u pengua duke pranuar të bëhet deputet.

4. Elda Hoti vjen nga lisat e LSI-së. 27-vjeçarja mori mandatin e Viktor Tushajt në qarkun e Lezhës.

5. Vasil Sterjovski, sekretar i përgjithshëm i partisë së vetme të maqedonasve në Shqipëri, Aleanca Maqedonase për Integrim Evropian (AMIE) deputet në Kuvendin e Shqipërisë është emri i pesë që i bashkohet grupit të Rudina Hajdarit.


Deputetët e rinj janë shtuar në faqen e Parlamentit, por përshkrimi për Grupin Demokrat nuk ka ndryshuar.


 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Brazil, polici qëllon me armë futbollistin në fushë! Reagon klubi: Akt kriminal nga ai që duhet ta mbrojë

Brazil, polici qëllon me armë futbollistin në fushë! Reagon klubi: Akt kriminal nga ai që duhet ta mbrojë