Emri i ri i Maqedonisë, kryeparlamentari Ruçi telefonatë me homologun Talat Xhaferi

Talat Xhaferi dhe Gramoz Ruçi

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese të Maqedonisë. Mësohet se gjatë telefonatës, Ruçi është shprehur se lidershipi i deputetëve shqiptarë ka qënë përcaktues për arritjen e emrit të ri Maqedonia e Veriut.

“Lidershipi juaj dhe deputetët shqiptarë janë përcaktues të Maqedonisë së Veriut. Maqedonia e Veriut,  vizion e kontribut për paqen e stabilitetin rajonal. Maqedonia e Veriut,  vullnet popullor për integrimin në BE dhe NATO. Shqipëria, fqinje, mbështetëse dhe partnere e Maqedonisë së  Veriut” - mësohet se ka thënë Ruçi.


Lajmi kryesor:

Votohen ndryshimet kushtetuese në Kuvend/ Nga sot Maqedonia do të njihet si “Republika e Maqedonisë së Veriut”


  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Pas protestë para Ministrisë së Arsimit, studentët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës lejohen të futen pa vaksinë