Atentat në Durrës Plarent Dervishajt dhe mikut të tij, breshëri kallashnikovi ndaj Range Rover (VIDEO)

Një atentat ka tronditur Durrësin rreth orës 13:20 të kësaj të enjte, ku të plagosur mbetën Plarent Dervishaj dhe Julian Mecaj, të cilët u qëlluan me breshëri kallashnikovi teksa udhëtonin me një Range Rover.

Plarent Dervishaj 47 vjeç ka marrë një plumb në këmbë dhe është jashtë rrezikut për jetën ndërsa Mecaj, 36 vjeç tre plumba dhe ndodhen të dy nën kujdesin e mjekëve.

Ende nuk janë zbuluar autorët e këtij atentati, të cilët dyshohet se i janë vënë në ndekje me dy makina Range Roverit, derisa kanë qëlluar pranë mblikalimit të Shkozetit.Pas atentatit Range Rover është ndalur në hyrje të Durrësit në zonën e njohur si ish-Këneta. Pas ngjarjes policia gjeti të djegur një automjet që dyshohet të jetë përdorur nga autorët.

Nga pjesa e përparme automjeti me targë AA 005 MJ është bërë shoh nga plumbat në pjesën e xhamit, ndërsa dyshohet se Mecaj e Dervishaj kanë qenë në sediljet e para.

Grupi hetimor ka ngritur disa pista hetimi, ndërsa janë sekuestruar edhe disa kamera sigurie, pasi pranë vendit ku iu bë atentati Plarent Dervishatj dhe mikut të tij, Julian Meçajt, ishte një biznes. Gjithashtu pritet se me përmirësimin e gjendjes shëndetësore të dy të plagosurve të merret edhe dëshmia e tyre. Nëse ata i kanë parë autorët do të ndihmonte policinë për kapjen e tyre. Deri më tani policia e Durrësit ka shoqëruar mbi 10 persona si dëshmitar okular por ende nuk ka një të dyshuar për atentatin. Nga ana tjetër vetë policia ka ngritur disa postblloqe në hyrjet dhe daljet e Durrësit për të bërë të mundur kapjen e autorëve.

Plarent Dervishaj ka lënë qelitë në vitin 2017 pas vendimit të Gjykatës së Lartë ndërsa prej vitesh ai ka qenë ndër më të kërkuarit në Interpol. Dervishaj ka qenë i dënuar me burg përjetë në mungesë për vrasjen e Arsel Sotiri, Ilir Nelaj, Agim Rexhepi, Dritan Sallaku dhe Dritan Disha por ky dënim u rrëzua në Gjykatën e Lartë dhe rigjykimi në Apelin e Krimeve të Rënda i dha atij pafajësi.

Nga ajo kohë Plarent Dervishaj është në liri ndërsa sot ka rënë pre e një atentati me armë zjarri duke marrë një plumb në këmbë. Sipas informacioneve të siguruara nga Shqiptarja.com, Julian Meçaj është i akuzuar për disa vepra penale por drejtësia nuk ka pasur prova që të dënojë.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento

Komente

 • Domja: 01/08/2019 23:37

  A mund te nathote njeri se kush eshte ky visi pojes? Nga eshte ky e si è ka emrin? Me cfare meret ky qe qenka kaq i fuqishem?

  Përgjigju
 • Ani: 20/06/2019 19:53

  Per ke troplin behet fjale?

  Përgjigju
 • Visi: 20/06/2019 16:18

  Jane ato ushtaret e Visit Pojes qe e bene kete pune . Se ai ka filluar tani te eliminoje kundershtaret

  Përgjigju
  • Beni: 20/06/2019 22:56

   Sa shpejte e bere biografine,kaq i sigurte je.Jeni bo te gjithe prokurora

  • Daku: 20/06/2019 17:32

   Kush eshte ky visi? Eshte nga kavaja me origjine ky apo jo? Apo eshte nje vis tjeter nga Durresi? Mund te na e thuash si è ka emrin?

  • eri: 20/06/2019 16:48

   kush jan keto. a jan grupi fort ne durres apo mbizotron lul berisha

 • Anaaa: 20/06/2019 16:15

  Kush jane rivalet e lulit?

  Përgjigju
 • eri: 20/06/2019 15:17

  akoma ka banda rivale lul berisha ?? kush na qenken keto qe i pasken dal kundra

  Përgjigju
 • Mili i parkut: 20/06/2019 14:43

  Sa shtrenjte po e paguajne ate gjoben e troplinit çunat e vangjush dakos

  Përgjigju
  • Laku Patas: 23/06/2019 18:46

   Po çfare çunat e Dakos jane keta more idioter... doni me ngaterru hesapet...ç'pune kane Lenti e Luli me Milin e Parkut me Dakon? A nuk ishin ata qe qene tu i vu gjobe Dakos? A nuk ishin keta trima tek hipoteka? Ikni mer grup delesh idiote qe boni te ditmin qe nga amerika e deri ne kine.

  • Mari: 20/06/2019 17:33

   Kush eshte ky troplini? Aq i forte eshte ? Te kush e ka mare gjakun e Gaz collakut ai ?

  • eri: 20/06/2019 16:31

   o shoku kaq i fort esht ai troplini se dhe gjakun e gaz collakut e ka marr me koh

 • RIVALET: 20/06/2019 14:18

  Akoma ska vdek ky Ceci

  Përgjigju
  • Berti: 01/07/2019 13:31

   Ktu esht dora Gonit esht i fuqishem fare ai ka banden e vet spyt per asnji banda cakedismeve×

Lajmi i fundit

John

A do bëhet Shqipëria si e gjithë Europa, me moton: Kush grabit më tepër ai është usta dhe kush nuk plaçkit është krejt budalla!