Erdogan: Myslimanët e Europës po trajtohen si hebrenjtë para LDB-së.

Recep Tayyip Erdoğan

Myslimanët e Evropës po trajtohen si hebrenjtë para Luftës së Dytë Botërore është shprehur kështu presidenti turk Rexhep Taip Erdogan.

Presidenti turk tha se Evropa ishte mësuar me "zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet" dhe se myslimanët në të gjithë kontinentin po sulmoheshin.

"Islamofobia në Perëndim është kthyer në një sulm të plotë ndaj librit tonë, profetit tonë dhe gjithçkaje që ne e konsiderojmë të shenjtë.  Zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet ndaj feve të ndryshme nuk janë një praktikë që është e huaj për Evropën”, tha Erdogan.

Erdogan nuk nguroi të krahasonte situatën edhe hebrenjtë para Luftë së dytë botërore.

"Krimet kundër njerëzimit të kryera kundër hebrenjve 80 vjet më parë, veprimet kundër vëllezërve dhe motrave tona boshnjake në Srebrenicë vetëm 25 vjet janë akoma të freskëta."

Vërejtjet e presidentit turk vijnë në një periudhë tensionesh me Emmanuel Macron mbi qëndrimin e presidentit francez ndaj Islamit dhe myslimanëve.

Në deklaratën e tij të fundit, Erdogan bëri thirrje për bojkot të produkteve franceze. “Ndaloni blerjen e produkteve franceze”, u bëri thirrje Erdogan qytetarëve turq, ndërsa nuk hezitoi të sulmonte përsëri Emmanuel Macron, duke thënë se ai ishte përgjegjës për sulmet ndaj myslimanëve, ndërsa i përsëriti nevojën për një psikiatër.

Vendet e punës, shtëpitë dhe shkollat ​​myslimane po sulmohen nga grupet fashiste pothuajse çdo ditë. Asnjëherë mos preferoni markat franceze, mos i blini kurrë” , tha presidenti turk.

 Erdogan, duke iu referuar Macron tha se ai ishte një “fashist i vërtetë , një nazist në kuptimin e vërtetë. “Macron është një fashist dhe një nazist i vërtetë. Terrorizmi racist po përhapet në shoqëri përmes mediave dhe politikës, shpesh me shpinën e forcave të sigurisë’, shtoi presidenti turk.

Përveç Macron edhe BE “nuk mund të injorojë Islamofobinë” dhe duhet ta bëjë një gjë të tillë. 

“Myslimanët nuk mund të heshtin dhe të mos iu përgjigjen vuajtjeve që po përjetojnë. Dua ta përsëris thirrjen që bëra një ditë më parë. Racizmi dhe Islamofobia është një psikozë që shkatërron aftësitë mendore dhe të vetëdijshme të njerëzve, pavarësisht nga detyra, pozicioni dhe pozicioni i tyre. 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

  • Nori: 26/10/2020 15:31

    Nuk i kuptoj keto gazetat shqiptare, here pas here japin lajme per kete psikopatin matane Bosforit. Ik more qen Erdoleshi shiko te vrasesh ndonje Kurdistanez ashtu sic e ke pasion dhe fillon flet per Europen. Nuk do lindit shume femije per te pushtuar Europen, si e kishit ate kontraten, sepse keta po plakeshin apo ju doli huq.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Italia, tre rajone ndryshojnë masat kufizuese, Belgjika nga 1 Dhjetori rihap restorantet