Eskavatori dëmton linjën elektrike në Rrilë të Lezhës! Shtylla dhe telat prej 4 ditësh në tokë, banorët në rrezik

Kjo shtyllë dhe përcjellësit e energjisë elektrike qëndrojnë në tokë prej të paktën 4 ditësh në fshatin Rrilë të Lezhës. Shtylla e tensionit 220 kW u dëmtua nga eskavatori i Drejtorisë së Bujqësisë në Bashkinë Lezhë, i cili po punonte në hapjen e kanaleve kulluese në këtë zonë.

Përcjellësit e energjisë elektrike në tokë janë kthyer në rrezik për jetën e banoreve që jetojnë në këtë zonë, të cilët kërkojnë që të merren masa të masa të menjëhershme për t’i dhënë zgjidhje problematikës.

“Prej 4 ditësh është bërë pastrimi i kanalit, është prishur shtylla. Ka qenë duke më rënë mbi kokë mua natën e Shën Kollit. I kam thënë OSHEE. Nuk dëgjojnë të përgjigjet askush. Kanë ardhur edhe të Bordit e Bashkisë dhe nuk më është përgjigjur askush. Këtu ka rrezik se është korrenti i zhveshur. Unë dua të më vihet shtylla se nuk kam të ardhura ta blej. Nuk di asnjë lloj manovrimi, se di si do e zgjidhim. Unë nuk kam lekë për të blerë shtyllën”, tha banori Pjetër Vermoshi.

E kontaktuar për këtë çështje Njësia e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë elektrike në Lezhë bën me dije se problematiken ja kanë përcjellur drejtorisë rajonale dhe pritet miratimi për të nisur ndërhyrjen në riparimin e dëmit të shkaktuar. Drejtori rajonal Armand Zhuka foli për Report Tv duke thënë se ditën e nesërme do të vendoset shtylla e re ndërsa shton se s'është ndërprerë energjia për të mos lënë familje pa drita.

“Po është e vertetë që ka rënë shtylla nga punimet, por kabujt janë të veshur, nuk përcjellin energji. Aty jane vetëm dy familje dhe për të mos i lënë pa drita nuk kemi stakuar energjinë. Jo më larg se nesër vendoset shtylla e re”, tha drejtori rajonal Armand Zhuka.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje