Eskobar: Ky vend i Ballkanit është më i korruptuari në Europë! Politikanët fshihen pas ‘interesave kombëtare’

Eskobar: Ky vend i Ballkanit është më i korruptuari në Europë! Politikanët fshihen pas ‘interesave kombëtare’

I dërguari special i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar  ka thënë se Bosnjë e Hercegovina është shteti më i korruptuar në Europë dhe akuzoi politikanët atje për “korrupsion nën maskën e interesave kombëtare”.

I pyetur nëse korrupsioni është problemi kryesor i Bosnje-Hercegovinës, Escobar u përgjigj “absolutisht”, ndërsa shtoi se ‘Bosnja është vendi më i korruptuar në Europë”.

“Nëse shikoni problemet që ka Bosnje-Hercegovina, problemi nuk është se njerëzit nuk duan të jetojnë me kroatët, boshnjakët apo serbët. Të rinjtë po largohen nga vendi sepse njerëzit nuk mund të punësohen pa lidhje korruptive. Kjo e dëmton Bosnjën më shumë se çdo gjë, prandaj njerëzit po largohen nga vendi. Ky është absolutisht problemi dhe nuk është vetëm mendimi im. Analizat e njohura, si ajo e Transparency International, tregojnë se Bosnjë e Hercegovina është vendi më i korruptuar në Ballkanin Perëndimor dhe pothuajse vendi më i korruptuar në Evropë. Pra, ky është problemi më urgjent”, tha Escobar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Rikthehet si drejtor Denion Mejdani, i biri i presidentit Rexhep Mejdani! Emërohet në krye të Qendrës për Rehabilitimin e të Kthyerve nga Aktiviteti Terrorist