Euro 2020 në shifra, 76 gola në 32 ndeshje të zhvilluara! Katër lojtarë kërkojnë ‘Këpucën e Artë’

Kur janë luajtur 32 nga 51 ndeshjet e kampionatit Europian golat e shënuar deri më tani janë 76 që do të thotë me një mesatare 2.38 gola për ndeshje ose një gol në çdo 38 minuta lojë. Pjesa më e madhe e golave 18 të tillë janë shënuar në fillimin e pjesëve të dyta nga minuta e 45-të e deri në minutën e 60-të. Sot mbyllet faza e grupeve me ndeshjet e fundit që do të luhen në grupet E dhe F dhe do të mësohen të 16 skuadrat e kualifikuara.

12 deri më tani e kanë prerë biletën ku e fundit ishte Kroacia. Holanda është skuadra që ka shënuar më shumë gola 8 të tillë në tre ndeshje ndërsa më pas vijnë Italia dhe Belgjika me nga 7 gola të shënuar. Sa i përket golashënuesve janë katër futbollistë me nga 3 gola. Lukaku, Ronaldo, Schick dhe Ëijnaldum janë në garë për “Këpucën e artë”.Italia dhe Anglia janë të vetmet skuadra që e mbyllin fazën e grupeve pa pësuar gol ndërsa Spanja është skuadra që ka zotërimin më të madh të topit në nivelin 72%.

Ndërkaq Danimarka është skuadra që ka sulmuar më shumë drejt portës kundërshtare me 61 herë. Turqia dhe Maqedonia e Veriut janë të vetmet ekipe që Euro 2020 e mbyllin pa marrë asnjë pikë por kanë pësuar 3 humbje në tre sfidat e luajtura./Përgatiti Andi Kapxhiu

B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Probleme me shëndetin? Mbretëresha Elizabeth II kalon natën në spital