Euro 2024/ Sonte Italia përballë modestëve të Maltës! Epoka e re e Spanjës nis me fitore, Kosova pranë mrekullisë

Euro 2024/ Sonte Italia përballë modestëve të Maltës! Epoka e re e Spanjës nis me fitore, Kosova pranë mrekullisë

Trajneri Mancini në stërvitjen e Italisë

Spanja e epokës së trajnerin de La Fuente e ka nisur me fitore aventurën në kualifikueset e Europianit, pasi ‘La Roha’ likuidoi lehtësisht 3-0 Norvegjinë. Në Malaga Dani Olmo zhbllokoi shifrat që në minutën e 13 para se Joselu në fund të realizonte dy herë për të siguruar tre pikët. Në këtë grup edhe Skocia mposhti Qipron me të njëjtin rezultat, 3-0.

Pozitivisht eliminatoret i ka nisur edhe Kosova pavarësisht se në transfertën e Izraelit doli me një pikë. ‘dardanët’ barazuan 1-1, por në minutën e 36 ishin ata që kaluan të parët në avantazh me një autogol. Gjithsesi në pjesën e dytë Peretz vulosi gjitçka. Kreun e grupit I e ka marrë Zvicra që shpartalloi 5-0 në transfertë Bjellorusinë. Nga minuta e parë luajti në këtë ndeshje kapiteni Granit Xhaka, i cili realizoi golin e katërt dhe asistoi në të pestin.

Sakaq në grupin D gjysmëfinalistët e Katar 2022, Kroacia, nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 kundër Uellsit. Goli i Kramaric nuk ishte i mjaftueshëm, pasi britanikët barazuan në minutat shtesë me Broadhead. Kryesimin e këtij grupi për momentin e ka marrë Turqia që mposhti në transfertë 1-2 Armeninë.

Sonte ndërkohë në fushë do të zbresë Italia pas disfatës me Anglinë. Kampionë të në fuqi të Europës në orën 20:45 do kërkojnë të rikuperojnë pikë ndaj Maltës pasi në të kundërt kualifikimi mund të vihen në rrezik.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Kina dhe Rusia, stërvitje të përbashkëta detare

Lufta në Ukrainë/ Kina dhe Rusia, stërvitje të përbashkëta detare