Euro 2024/ Turqia 'përmbyt' 3-1 Gjeorgjinë në rebeshin e Dortmundit, debutim i hidhur për djemtë e Sagnol! Magjeps Arda Guler

Euro 2024/ Turqia 'përmbyt' 3-1 Gjeorgjinë në rebeshin e Dortmundit, debutim i hidhur për djemtë e Sagnol! Magjeps Arda Guler

Festa pas golit të Guller

DORTMUND - Grupi F i Euro 2024 nisi këtë të martë me fitoren 3-1 të Turqisë kundër Gjeorgjisë, në ndeshjet e raundit të parë. Debutim i hidhur për gjeorgjianët e Uilly Sagnol, që paçka disa rasteve të mira nuk ia dolën të merrnin pikë në ndeshjen e parë historike për ta në një turne madhor.

Përballja në "Iduna Park" nisi me sherrin e tifozëve të dy skuadrave në stadium, shoqëruar kjo edhe me rebeshin dhe stuhinë në Dortmund. Dueli u zhbllokua në minutën e 25-të nga turqit me Muldur, që shënoi një supergol fluturimthi.

Vetëm dy minuta më vonë ishte Yildiz që shënoi një gol të bukur, por VAR "ngriu" festën e Turqisë. Në të 32 minutë Gjeorgjia vendosi ekuilibrat me golin e Mikautadze, për ta mbyllur pjesën e parë në shifrat 1-1.

Fillimi i fraksionit të dytë solli supegolin e Arda Guler, me djaloshin e Real Madrid që nga 26 metra kaloi Turqinë në epërsi. Fundi i ndeshjes solli përparimin e Gjeorgjisë, që në fund harroi mbrojtjen.

Në sekondat e fundit portieri i Gjeorgjisë la katërkëndëshin në zhvillimet e një këndoreje dhe Akturkoglu me një kundërsulm dhe portën bosh nuk e pati të vështirë të shënonte golin e tretë për Turqinë.

Tri pikë me vlerë për turqit, që presin sot në mbrëmje rezultatin e Portugali - Çeki.

Renditja e Grupit F

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

U plagos me '21 janar', gazetari Mahmutaj për 'Repolitix': E pashë gardistin Agim Llupo që po qëllonte drejt nesh! Provat SPAK i ka me video

U plagos me '21 janar', gazetari Mahmutaj për 'Repolitix': E pashë gardistin Agim Llupo që po qëllonte drejt nesh! Provat SPAK i ka me video