Euroderbi në Champions League, Pioli: Leaon e testojmë nesër! Inzaghi: Na duhet mendja dhe zemra në fushë

Euroderbi në Champions League, Pioli: Leaon e testojmë nesër! Inzaghi: Na duhet mendja dhe zemra në fushë

Pioli dhe Inzaghi

Vëmendja e Italisë dhe jo vetëm është në derbin e Milanos në Champions League, mes Milanit dhe Interit. Nesër në 21:00 "San Siro" do jetë qendra e futbollit, me duelin që vlen për gjysmëfinalen e parë mes këtyre skuadrave në Champions League.

Përpara ndeshjes kanë folur edhe trajnerët e dy skuadrave. Stefano Pioli ka treguar se Milani është në dyshim për Leaon, teksa Simone Inzaghi kërkon shpirtin në fushë.

"Leaon do ta testojmë nesër në mëngjes, nëse ndihet mirë, do të luajë. Është ende e gjitha e hapur. Të gjithë i dimë cilësitë e lojtarit. Ne e dimë që ai mund të jetë ose mund të mungojë, është e qartë se ne do të marrim disa masa paraprake, por në fund të fundit kjo nuk do të ndryshojë planin tonë të lojës", tha Pioli.

Trajneri i Interit, Inzaghi ka kërkuar që të menaxheohet loja, pasi presioni do jetë i madh në një ndeshje që mund të zgjasë më shumë se 180 minuta në dy përballjet.

"Ne do të duhet të përdorim shumë mendjen dhe zemrën nesër. Nuk kam dyshime për zemrën tonë, për sa i përket kokës do të duhet të jemi të mirë në përdorimin e saj, sepse do të ketë ngjarje të papritura dhe gracka gjatë ndeshjes, duke ditur që sfida do të zgjasë 180 minuta së paku. Ndeshjet janë të gjitha histori në vetvete. Ne nuk fshihemi dhe e dimë rëndësinë e ndeshjes. Duam të luajmë me zemër dhe mendje, duke e ditur se do të ishte një hap i madh për t’u bërë me vendosmëri, shpejtësi dhe agresion", tha Inzaghi.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit