Euronews për Zgjedhjet Parlamentare në Kosovë

Prestigjozja 'Euronews' i ka kushtuar një vëmendje të veçantë zgjedhjeve parlamentare që po zhvillohen në Kosovë.

Sipas saj, 'Kosova po voton drejt një pikë kthese politike në Evropën Juglindore' dhe se  'perspektiva e marrëdhënieve me Serbinë është çështja themelore e këtyre zgjedhjeve".

EuroNews  shkrun se "Programet e Partive kryesore, të përfshira në mosmarrëveshje me njëra tjetrën, kanë të bëjnë me probleme konkrete, të tilla si papunësia, korrupsioni dhe krimi, por është e qartë se një normalizim i marrëdhënieve me Beogradin gjithashtu do të nxiste stabilitetin ekonomik në vend dhe marrëdhëniet me Bashkimin Evropian" .

Në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, esencialisht janë vetëm tre forca politike konkuruese.

Euronews në shkrimin e saj i kushton disa rreshta edhe kandidatëve kryesorë për postin e Kryeministrit.

"Lidhja Demokratike e Kosovës, një formacion i qendrës së djathtë,  ka për kandidate një grua, Vjosa Osmanin, e vetmja nga kandidatët kryesorë, e cila edhe për shkak të moshës, 38 vjeçe, nuk ka patur një lidhje direkte me luftën guerilje të viteve 90, e cila derivoi në krijimin e UÇK-s dhe bombardimet e NATO-s .

Partia Demokratike e Kosovës, ish krahu politik i ushtrisë çlirimtare të Kosovës,  ka për kandidat Kadri Veseli, ish kryetari i parlamentit të kaluar.

Ish kryeministri Ramush Haradinaj, i cili u largua nga posti në muajin korrik pas akuzave për krime lufte nga një gjykatë ndërkombëtare, kandidon për tu rikthyer në postin vakant që ai la nën siglën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës

Po sipas Euronews, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara shpresojnë që nga votimet e sotme të dalë një kryeministër që do të favorizojë një marrëveshje përfundimtare me Serbinë .


Lajmi kryesor:

Vetëvendosje fiton në Kosovë! Albin Kurti flet si kryeministër: Ftesë LDK-së për koalicion


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?×

Lajmi i fundit

John

Ende problematike situata në Landifillin e Fierit, era përhap tymin në një hapësirë mjaft të gjerë