Europa League ndryshon mënyrën e shortit, skuadrat Champions s'e kanë të lehtë! Kundërshtarët dhe ndarja e vazove për 1/16

Europa League ndryshon mënyrën e shortit, skuadrat Champions s'e kanë të lehtë! Kundërshtarët dhe ndarja e vazove për 1/16

Europa League

Europa League zhvilloi dje ndeshjet e fundit në grupe, duke mësuar edhe skuadrat e kualifikuara për në fazën me eleminim direkt. Në ndryshim nga sezonet e shkuara, këtë vit në fazën e parë me eleminim direkt do përballen skuadrat e renditura të dytat në grupet e Europa League dhe skuadrat e renditura të tretat në grupet e Champions League. Të hënë në 13:00 në Nyon të Zvicrës UEFA do hedhë shortin për përballjet e radhës në Europa League.

Kundërshtarët e mundshëm:

Skuadrat e renditura të dytat në grupet e Europa League: Manchester United (ANG) Midtjylland (DAN) Monaco (FRA) Nantes (FRA) PSV Eindhoven (HOL) Rennes (FRA) Roma (ITA) Union Berlin (GJER)

Skuadrat e treta në grupet e Champions League: Ajax (HOL) Barcelona (SPA) Juventus (ITA) Leverkusen (GJER) Salzburg (AUS) Sevilla (SPA) Shakhtar Donetsk (UKR) Sporting CP (POR)

Në këtë fazë nuk mund të përballen skuadra nga i njëjti shtet. Ndeshjet do zhvillohen me sistemin vajtje-ardhje dhe nëse pas 180 minutave nuk do ketë fitues, ndeshja do shkojë në shtesë dhe më pas me penallti. Duelet janë parashikuar të zhvillohen në 16 shkurt 2023 dhe 23 shkurt 2023. Tetë skuadrat fituese që dalin në këtë fazë do përballen në raundin e 1/16 me fituesit e grupeve të Europa League. Shorti për 1/16 është planifikuar për në 24 shkurt.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Nga balta e Superligës te Napoli, Rrahmani pranë titullit në Serie A: I lumtur që nuk pësojmë

Nga balta e Superligës te Napoli, Rrahmani pranë titullit në Serie A: I lumtur që nuk pësojmë