'Europianët të lodhur nga disiplina, amerikanët ndihen si Papa'! Rama tregon historinë e veçantë

1581456444_kim.jpg
Në fjalën e tij kryeministri Rama ka rrëfyer një histori që tregonte interesin e lartë për të ardhur ambasador i BE-së në Shqipëri, pasi aplikimet ishin shumë të larta krahasuar me vendet e tjera. Por përse interesi është i lartë për të ardhur në Tiranë? Edi Rama shpjegon arsyet sipas tij.

'Nuk e mbaj mend saktë vitin, por mbaj mend që ishte i hapur vendi i punës për ambasadorin e BE-së dhe rastësisht kam takuar shefen e atëhershme të diplomacisë europiane që më tha cfarë ndodh me Shqipërinë? Nuk e kuptova.

Kemi disa vende për ambasador dhe kemi hapur aplikimet dhe për vendet e BE-së ka një mesatare të zakonshme 9-10 aplikime, për vendin në Tiranë 41 vende. Përveç asaj tha se ka ambasadorë aktuale që janë ambasador dhe pozicione të larta në vende të tjera që kanë qenë dhe duan të rikthehen. Po kush janë i thashë? Nuk më tregoi. Mora vesh se njëri ishte sekretari i parë në një nga vendet më të larta të botës.

Më shkroi, është e vërtetë, më tha, pasi ke qenë në Tiranë, nuk ka kontinent që ta mbush syrin. Mbase këta që vijnë nga BE janë të lodhur me rregull, disiplinë, standarde dhe monotoni, atë që vijnë nga Amerika ndoshta ndihen si papa kur shkon në Argjentinë...është një qytet që 100 vite më parë ishte shumë i vogël, por u ndërtua nga shumë duar që ia lanë stafetën njëra tjetrës me hir apo pa hir dhe që vunë tullat e tyre duke sjellë kultura, vizione dhe percpetime të ndryshme.

E nisën komunitetet fetare, pastaj erdhën, austriakët, italianët, komunistët, liri-demokratikasit dhe në fund fare erdhi Lali Eri. Kthen kokën në 360 gradë dhe duket sikur je në katër kohë dhe botë të ndryshme. Po 100 vitet e tjera cfarë do të ndodhë? Asnjëherë strategjitë, politikat, planet nuk do e pengojnë Tiranën që të jetë befasuese, do të jetë një qytet që të gjithë do të duan të vendosin rregullin dhe secili ta prishë pak" tha ai.


Lajmi kryesor:

100-vjetori i Tiranës, Rama: Është Amerika jonë e vogël! Veliaj: Të bëhemi bashkë si në kohën e Skënderbeut


d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i Henri Çilit, a mendoni se po fillon të veprojë drejtësia e re?