Kompania Facebook ndryshon emrin e saj, tashmë do të quhet Meta

Kompania Facebook ndryshon emrin e saj, tashmë do të quhet Meta

Mark Zuckerberg

Facebook ka njoftuar se emri i ri i platformës do të jetë Meta. Ndryshimi nuk do të aplikohet në platformat individuale sikurse Facebook, Instagram dhe Whatsapp, por vetëm në kompaninë amë që i ka në pronësi.

Kompania, e cila bërë të ditur këtë ndryshim përmes një konference, ka thënë se emri i ri përshtatet më shumë me atë që bën tani.

Ajo ka bërë të ditura edhe planet për metaverse – një botë online në të cilën njerëzit do të mund të luajnë, të punojnë dhe të komunikojnë në një ambient virtual, kryesisht përmes përdorimit të disa kufijeve të veçanta. Themeluesi i kompanisë, Mark Zuckerberg, ka thënë se "meta" është fjalë greke që do të thotë "përtej".

"Për mua kjo gjë simbolizon se ka gjithmonë diçka më shumë për të ndërtuar dhe ky është një kapitull i ri", ka thënë Zuckerberg.

Ndryshimi i emrit vjen pas një morie rrëfimesh negative për Facebook-un, të bazuara në dokumentet që janë publikuar nga një ish-punëtore. Frances Haugen, e cila ka punuar më parë për kompaninë, e ka fajësuar atë se ka prioritet përfitimin përpara sigurisë./REL

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqiptari: 28/10/2021 23:49

  Z. Zuckerberg, ne Shqiperi o zoteri kane alergji nga ky emer "Meta", se na kujton hajdutin e floririt,qe e ka emrin ilir meta,modifikoje ose ne te kundert mos e apliko per ne Shqiperi. Boll na del ne televizor 10 here ne dite,tani te na ndryre dhe telefonat qe i kemi blere me leket tona nuk na i ka dhene hajduti.

  Përgjigju
 • Papagalli: 28/10/2021 22:11

  Mos e ka marre Ilir Meta dhe i ka vene emrin e tij?!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana