Faturat/ Tre kurorat e familjes Ajazi prej dy vitesh marrin bonus qiraje secila, dy javë më parë tërhoqën edhe bonusin e dhjetorit

Faturat/ Tre kurorat e familjes Ajazi prej dy vitesh marrin bonus qiraje secila, dy javë më parë tërhoqën edhe bonusin e dhjetorit

Pallati i shembur te Myslym Keta

Ditën e sotme mediat e djathta raportuan se një e moshuar me mbiemrin Ajazi që jetonte në pallatin Nr.4 që u shemb sot në rrugën “Mylsym Keta” nuk ka marrë asnjë mbështetje.

Por nga një verifikim o thjeshtë rezulton se e vërteta është krejt ndryshe. Të tre kurorat e familjes Ajazi prej më shumë se një viti e gjysmë vijojnë që të marrin bonus qiraje nga Bashkia e Tiranës që të jetonin në një banesë tjetër gjersa të marrin çelësat e banesës së tyre të re. Por ndonëse kanë marrë lekët, ata kanë rrezikuar  çdo ditë  jetën e tyre duke  jetuar në pallatin e deklaruar nga Instituti i Ndërtimit në rrezik shembje.

Familja Ajazi ka aplikuar në programin e Rindërtimit. Verdi Ajazi që tashmë ka ndërruar jetë, Hafize Ajazi dhe Afrim Ajazi t kanë dalë fitues me VKB nr.58 datë 06.07.2022 në strukturën 2+1, dhe janë në pritje të hedhjes së shorteut për të përfituar banesën e re.

Aktualisht të tre kurorat trajtohen me bonus qiraje. Më konkretisht,  nga faturat e Postës Shqiptare ata marrin bonuset, rezulton se bashkëshortja e Verdi Ajazit që ka ndërruar jetë merr bonus në shumën 18.000 lekë, sikurse dhe dy të tjerët Hafize Ajazi  dhe Afrim Ajazi po ashtu marrin sedcili nga 18.000 lekë. Pagesën e fundit madje e kanë tërhequr nga Posta Shqiptare vetëm dy javë më parë, më 7 dhjetor 2022 dhe kanë firmosur.

Pra, sikurse del dhe nga dokumentet,  tre kurorat në familjen Ajazi jo vetëm që do të marrin banesat e tyre të reja, por kanë vijuar të tërheqin çdo muaj nga 180 mijë lekë bonus qiraje nga shteti.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Altin Ajazi: 20/12/2022 13:58

  180 mije leke ne Tirane?

  Përgjigju
  • zen: 20/12/2022 14:21

   180 mije x 3 = 540 mije ne Tirane

 • Iris: 19/12/2022 23:16

  Nese e kane marre bonusin e qirase per gjithe kete kohe dhe prape kane jetuar ne pallatin e demtuar,atehere shteti duhet te kerkoje kthimin e shumave qe jane marre,por nuk jane perdorur per qira.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?



×

Lajmi i fundit

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të rregullores se re të Kuvendit

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të rregullores se re të Kuvendit