FDA: Vaksina Johnson & Johnson e sigurt dhe efektive

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave FDA ka rekomanduar për përdorim vaksinën e Johnson & Johnson.

Dokumenti do t'i paraqitet Komitetit Këshillimor të FDA-së për Vaksinat dhe Produktet Biologjike, i cili do të mblidhet të Premten për të shqyrtuar kërkesën e J & J për aprovim emergjent.

Sipas raportit, provat klinike të vaksinës nuk regjistruan asnjë problem në lidhje me efektivitetin, e cila mund të jetë një problem,  por në bazë të raportimeve shtatë vdekje nga Covid-19 u regjistruan në grupet e vullnetarëve që morën ilaçin placebo, në kontrast me vdekshmërinë zero nga koronavirusi tek ata që morën formulën normale të vaksinës.

Në të njëjtën kohë, siç është theksuar, janë vërejtur dy raste të sindromës GUILLAIN-BARRE, e cila sulmon sistemin nervor të pacientëve.  (

Do të nevojiten informacione të mëtejshme në lidhje me personat asimptomatikë, megjithatë vaksina - sipas FDA - është efektive pavarësisht nga mosha, raca, kombësia.

Vaksina kishte një normë të përgjithshme efikasiteti prej 72 përqind në Shtetet e Bashkuara dhe 64 përqind në variantin afrikan  i cili u shfaq në vjeshtë .

Vaksina e Johnson & Johnson mund të ruhet në temperatura normale të ftohjes për të paktën tre muaj, duke e bërë shpërndarjen e saj shumë më të lehtë sesa vaksinat e autorizuara të bëra nga Moderna dhe Pfizer-BioNTech, të cilat kërkojnë dy doza dhe duhet të ruhen në temperatura të ftohta.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ishte shpallur në kërkim për trafikim të 127 kg kanabis dhe për armbëmbajtje pa leje, arrestohet 48-vjeçari në Sarandë