Fenomeni i largimit të të rinjve, psikologja Muçaj për Report Tv: Duhen bërë më shumë investime mbi punësim! Të rinjtë duhet ta shohin të ardhmen e tyre këtu

Largimi i të rinjve është një plagë e madhe e shoqërisë sonë. E ftuar në “Studio Live” me gazetarin Arbër Hitaj për të folur në lidhje me këtë fenomen shqetësues ishte psikologja Arjana Muçaj. Ajo shpjegoi faktorët që i shtyjnë të rinjtë drejt zgjedhjes për të ikur, gjithashtu dhe për mundësitë që duhet të shfrytëzohen që të shikojnë të ardhmen e tyre në këtë vend dhe jo jashtë.

Për psikologen Muçaj, të rinjtë tregojnë dëshirë për t’u larguar nisur jo vetëm nga faktorët ekonomik, por dhe për shkak të mundësive të pakta të punësimit. Sipas saj të rinjtë priren të zgjedhin profesione për të cilat tregu është i tejngopur.

E pyetur në lidhje me ndikimin që këto largime kanë psikologja Muçaj u shpreh se "nëse flasim për impaktin e largimeve flasim për të ardhmen e vendit, nëse të rinjtë ikin atëherë  ulet numri i popullsisë, njëkohësisht rriten dhe kostot e buxhetit, kjo do të sillte një plakje të popullsisë dhe probleme në shëndetësi”. 

Muçaj tha se globalizimi i ka dhënë mundësi të gjithë qytetarëve të largohen për të bërë një zgjedhje më të mirë dhe nëse më përpara ka qenë Italia dhe Greqia ku të rinjtë prireshin të largoheshin sot zgjedhin Gjermanin e SHBA-të nisur dhe nga profesionet që ata zgjedhin si për shembull mjekësinë apo inxhinieritë. 

E pyetur në lidhje me masat që duhet të merren për të shmangur fenomenin ajo tha se arsimi dhe punësimi duhet të jenë priorite.

“Për aq kohë sa i themi duhet politikanët duhet të ndihmojnë në politikëbërjen , tregu nuk duhet të nxjerri jurist apo psikologë për shembull, kur tregu është i tejngopur, duhet t’i drejtojmë të rinjtë aty ku ka hapësira njëkohësisht duhet t’i japim dhe mbështetje financiare, për aq sa ne  shikojmë se shumica e prindërve shikojnë për të ardhëm e fëmijëve duhen patjetër politika bashkëpunuese kur flasim për ekonominë e familjes,  për qëndrueshmërinë e saj, duhet t’i japim arsimit më shumë investime, por e dimë që buxheti për arsimin është i vogël dhe kjo tregon kushtet në të cilin ndodhet arsimi, mënyra për t’i mbajtur të rinjtë nuk është hajde se do të jap një pagës më të mirë , por t’i afrojë se profesionalizmi , eksperienca do të shpërblehet, duhet t’i jepet garanci për vetë vendin e punës”, u shpreh psikologja Muçaj.

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigranti: 20/04/2022 08:55

    Ikin te rinjte se ne shqiperi e ardhmja nuk ka shprese rrogat e uleta nuk del deri ne fund te muajit .

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Rama në Kongresin e PS: Sot shpalosëm prioritetet tona të zhvillimit! Morëm në kurriz një vend të varfër! Luftuam me mijëra plagë të trashëguara

Rama në Kongresin e PS: Sot shpalosëm prioritetet tona të zhvillimit! Morëm në kurriz një vend të varfër! Luftuam me mijëra plagë të trashëguara