Fermerët e Elbasanit, prodhuesit e perimeve i hedhin ato në rrugë: S’arrijmë të shesim 

Fermerët e Jagodinës janë ndër prodhuesit më të mëdhenj të perimeve, njohur si hambari i Elbasanit.

Nga serat nxjerrin prodhime të bollshme, si domate, speca, kunguj, por problem për ta mbetet çmimi i ulët. Sipas tyre, grumbulluesit e shumicës abuzojnë, pasi lejnë prodhimet bujqësore me çmime të lira dhe i nxjerrin në treg disa herë më shtrenjtë.

“Këto sera ka dy vjet. Jam kthyer nga integrimi. Kam paguar 28 milion lekë për këto sera. Kam 3 dyzim sera”, tregoi një fermer.

“Fitim nuk kemi. Ne jemi thjesht punëtorë. Fitimin e merr tregtari. Merr këtu e shko në Tiranë. Disa fermerë thonë se kemi marrë subvencione, por ne nuk kemi marrë. Ka shumë burokracira për subvencione, tha një fermer tjetër.

“Jemi detyruar se nuk kemi rrugë tjetër. Nuk kemi fitim të madh”, tregoi 

“Prodhimet tona po nuk shkuan në eksport nuk shkon fare”, u shpreh një tjetër.

“Jek e jek kemi dalë. Vetëm me ble fara e barishte”, përfundoi një fermer.

Fermerët e Jagodinës kërkojnë subvencione nga qeveria pasi kanë investuar në ngritjen e serave gjithashtu kërkojnë që të funksionojë si rregullator dhe ndalet abuzimi i tregtarëve me çmimet.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Foto/ Temperatura të ulëta dhe ngrica, shoferi gjen zgjidhjen epike për makinën, e 'mbulon që të mos ftohet'