POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Lushnjë/ Fermerët në protestë, derdhin bidona me qumësht në rrugë (VIDEO-FOTO)

Dhjetëra blegtorë dhe fermerë nga Lushnja, Fieri dhe Berati kanë protestuar ditën e sotme në rrethrrotullimin e Savrës në Lushnje. Blegtoret kanë derdhur qumeshtin e tyre ne shenjë  proteste dhe kane kerkuar nga qeveria qe te mos vendosi në funksion skemën e re të tatimit me 14% në shitje të produkteve,  pasi keshtu grumbulluesit ngarkohen me kosto të lartë dhe nuk do të blejnë qumështin nga ata.

Që nga 1 janari me ligj norma e kompensimit të prodhuesve bujqësorë nga 20 përqind është ulur ne 6 për qind, ndersa agroperpunuesit duhet qe diferencen prej 14 përqind ta derdhin ne buxhetin e shtetit. Por këta të fundit kanë paralajmëruar se për të mos falimetuar, po këtë diferencë do ta sigurojnë duke u marrë fermerëve prodhimin me çmim më të lirë.

Fermerët thonë se nëse kërkesat e tyre nuk plotësohen do të protestojnë sërish në datë 18 mars.

m.v.
Komento

Komente

 • Altini: 13/03/2019 16:37

  Shkoni derdhni para parlamentit se aty sju sheh njeri ,dhe sa te jen bagjet qe prodhojn djath me niseshte ket problem kemi pas e do kemi .

  Përgjigju
 • Fredi: 13/03/2019 14:57

  Yyyyyyyt u zëntë haka e kafshëve të mjera që prodhojnë qumësht për ju muta!

  Përgjigju
 • Tirana: 13/03/2019 14:49

  Shqipnin e myti madhrate greke e serbe si jan te lidhun me trathta shqiptare si nuk i tereson me zhvillu shqipnin e bujzin shqiptare.

  Përgjigju
 • BESNIK: 13/03/2019 14:27

  Po keta legenat me bidonat e qumshtit te Lufres dalin dhe protestojne,e gjithe zona e di qe pronari i lufres eshte mbeshtetesi kryesor i Lesh e Lise dhe ka marre komande nga doktoreshe Mona qe te ndermarri keto veprime , hahahahahahahahahahaha keta jane per ne librin Gines.

  Përgjigju
 • toni: 13/03/2019 14:04

  derdhini se kur te vij luli ne pushtet do tua bej detin kos

  Përgjigju
 • Sardi: 13/03/2019 11:19

  Po e ktheni shqiponjen ne prapagall o te uruar

  Përgjigju