Ferrari shkëlqen sërish, Leclerc i pari në Australi! Hamilton mbetet jashtë podiumit

Ferrari shkëlqen sërish, Leclerc i pari në Australi! Hamilton mbetet jashtë podiumit

Makina e pilotit të Ferrari-t Charles Leclerc

Ferrari ka dhënë një tjetër shkëndijë se ky sezon mund të jetë i tyre. Charles Leclerk ka dominuar Çmimin e Madh të Australisë mëngjesin e sotëm, duke marrë fitoren e dytë të sezonit para Sergio Perez (Red Bull) dhe George Russell (Mercedes).

Fitorja për francezin e kokuqes u bëm e lehtë në xhiron e 39-të me tërheqjen e Max Verstappen (Red Bull) nga gara për shkak të një problemi në power unit. Verstappen ishte fituesi i garës së kaluar dhe kampioni në fuqi në Formula 1.

E vetmja njollë për Ferrari-n ka qenë tërheqja e Carlos Sainz në xhiron e dytë. Në vendin e katërt është renditur Leëis Hamilton (Mercedes), i ndjekur nga dy pilotët e McLaren Lando Norris dhe Daniel Ricciardo. Leclerc udhëheq renditjen me 71 pikë.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri